12/01/2020
Sparta BC 19 20 19 13 - 71 -
ThunderDogs 21 14 6 34 - 75 -

Σαν… ανέκδοτο από το -19 οι ThunderDogs!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 58-39 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, οι ThunderDogs κατάφεραν να κερδίσουν την Sparta με 71-75 και πήραν το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ThunderDogs στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Καπαρελιώτη, 5 του Παπαγεωργίου, 4 του Δημακαρέα και άλλους 4 του Σεφέρη, προηγήθηκαν δύο φορές με +7, 4-11 & 6-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 19-21. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Φασουλής και Δαμίγος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο η Sparta ανέβασε την απόδοσή της και με προσωπικό show του Παπαδόπουλου με 11 πόντους, αλλά και τριποντάκι του Δαμίγου στη λήξη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 39-35. Η περιφέρεια έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, με τους Πίνα, Καπαρελιώτη και Δημακαρέα να βρίσκουν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοτρώνη έριξε γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Δαμίγου, 5 του Παπαδόπουλου, 3 του Γκοτζή και 3 του Φασουλή, έφτασε στο +19, 58-39. Μοναδικός διασωθέντας για τα Τριποντόσκυλα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Πρισιμιτζάκης με τους 4 πόντους που έβαλε, ενώ το 58-41 της περιόδου διαμόρφωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Σεφέρης με 2/2 βολές.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ThunderDogs ξύπνησαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να επιστρέψουν από το -19 και να πάρουν την σπουδαία νίκη με 71-75, χάρη σε 11 πόντους του Καπαρελιώτη, 7 του Παπαγεωργίου, 7 του Πρισιμιτζάκη, 4 του Σεφέρη και τρίποντο του Γιακιντζή. Δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση των αντιπάλων στα τελευταία λεπτά η Sparta και έτσι οι 4 πόντοι του Γκοτζή, όπως και οι 3 του Κουζοβουνά δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 26/40 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/25 βολές, 19/44 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος της Sparta ο Φασουλής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/6 δίποντα. Μάζεψε 10  ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των ThunderDogs ο Καπαρελιώτης με 22 πόντους, έχοντας 3/9 βολές, 5/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος 2, Παπαδόπουλος 20 (1), Φασουλής 13, Κουζοβουνάς 5, Δαμίγος 14 (1), Μακρογιάννης 6, Γκοτζής 11

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σεφέρης 12, Παπαγεωργίου 14 (3), Γιακιντζής 3 (1), Καπαρελιώτης 22 (3), Δημακαρέας 9 (1), Πίνας 3 (1), Πρισιμιτζάκης 11, Αλεβίζος 1

Τι μας άρεσε: Η επική ανατροπή των ThunderDogs στο τελευταίο δεκάλεπτο!