31/10/2021
Pitser Bironia 22 21 17 27 - 87 -
Above The Rim 11 14 19 11 - 55 -

Σαν μια κρύα δροσερή μπύρα

Στο κλειστό Δεκα του Ευόσμου οι Pitser Mpironia επικράτησαν εύκολα τους Above The Rim με το ευρύ σκορ 87-55.

Οι γηπεδούχοι με οργανωμένες επιθέσεις , καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους και με μεγάλη ευστοχία έξω από την γραμμή των τριών πόντων , κατάφεραν να επικρατήσουν τους ανταγωνιστικούς , για δύο περίπου δεκάλεπτα , Above The Rim.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά τόσο για τον Ζωγράφο ( 10 π. ) όσο και για τον Χρονόπουλο ( 7 π. ) οι οποίοι μαζί , συνήσφεραν στους 17 από τους 22 συνολικά πόντους της ομάδας τους. Από την αντίπερα όχθη ο Ζανδες με 5 προσωπικούς πόντους και 1 κλέψιμο προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πρόσφεραν σε αρκετά σημεία όμορφο μπάσκετ και θέαμα ( 4 τρίποντα και 8 ασιστς συνολικά ) . Η υπομονή ωστόσο των γηπεδούχων στην επίθεση ήταν αυτή η οποία τους οδήγησε να προηγούνται στην ανάπαυλα με σκορ 43 – 25 .

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε κατά πολυ , καθώς οι Above The Rim , παρά τις αξιόλογες προσπάθειες του Χατζηεμμανουήλ και Παπια ( 18 πόντοι συνολικά ) , δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το σκορ σε πλαίσια ‘ανατροπής΄ και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους Pitser Bironia να προηγούνται με 25 πόντους διαφοράς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι άμυνες είχαν χαλαρώσει αρκετά με αποτέλεσμα ο αγώνας να εξελίσεται πιο γρήγορα και ελεύθερα.

Για την ιστορία Χρονόπουλος και Χρυσοχου συνδιαστικά έβαλαν τυς 51 από τους 87 πόντους της ομάδας τους !  MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο δεύτερος με 28 π. , 7 ασ, 4 κλ και 8-11 τρ. !

Pitser Bironia : Χατζηνικολαου 6 (2) ,  Γκιτνου 9 (1)  , Ονταμπασογλου 13 (1)  , Χρονοπουλος 23 (1)  , Χρυσοχου 28 (8)  , Φιρτινιδης 2 , Γερολιματος , Ζωγραφος 6 (2)

ABOVE THE RIM : Ζανδες 11(2) , Τζιουφας 4 , Κουτσιβιτης 2 , Αλευρας , Χατζηεμμανουηλ 8 , Αναστασιαδης 10 , Ντισλης 6 , Κατακης 2 , Παγωνης , Παπιας 12