14/09/2019
Milwaukee Sucks 18 13 22 25 - 78 -
Capital Con-Trolls 12 7 13 12 - 44 -

Σαν να μην πέρασε μια… μέρα από τους Milwaukee Sucks!

Με διαστημική εμφάνιση και με εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα, οι Milwaukee Sucks συνέτριψαν τους Capital Con-Trolls με 78-44 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 32ο όμιλο του Basketaki Cup!

Οι Milwaukee Sucks ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Τσίνα, 5 του Φωτόπουλου, 4 του Καπετανάκη και τρίποντο του Γκολφινόπουλου, προηγήθηκαν με 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά, κλείνοντας εν τέλει την πρώτη περίοδο με αέρα 6 πόντων, 18-12. Το δίδυμο Ξανθάκη – Τσούρτου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, η αρμάδα του Ροϊδόπουλου κατάφερε αθόρυβα να πάρει σημαντική διαφορά 12 πόντων, 31-19, χάρη σε 4 πόντους του Οικονόμου και τριποντάκι του Διαμάντη. Επιθετικό πρόβλημα αντιμετώπισαν σε εκείνο το διάστημα οι Capital Con-Trolls, με τους Αθανάσαινα, Θεοδώρου και Λυκογιάννη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Milwaukee Sucks, εκεί όπου με 8 πόντους του Φωτόπουλου, 4 του Καπετανάκη, 3 του Οικονόμου και τρίποντο του Διαμάντη, ξέφυγαν στους 26, 53-27. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 21, 53-32, με τον Τάσο Μαρζάβα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους και τον Λυκογιάννη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 53-32!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Milwaukee Sucks να φτάνουν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 78-44, έπειτα από 6 νέους πόντους του Τσίνα, 6 του Καπετανάκη, 5 του Καββαθά και 4 του Νικολάκη. Οι Παπαχριστόπουλος και Λυκογιάννης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά για τους Capital Con-Trolls με 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 28/54 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 βολές, 11/41 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 31 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Milwaukee Sucks ο Τσίνας με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 7/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Ξανθάκης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές,  2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 5 (1), Τσίνας 17, Φωτόπουλος 15 (1), Δημόπουλος 4, Νικολάκης 4, Οικονόμου 9, Διαμάντης 6 (2), Καπετανάκης 14, Γκολφινόπουλος 4 (1)

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Τ. 4, Μαρζάβας Π. 2, Τσούρτος 6, Θεοδώρου 2, Αθανάσαινας 8, Λυκογιάννης 10 (2), Παπαχριστόπουλος 5 (1), Κατσάτσος, Μπομπόκης

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Milwaukee Sucks, με τους Τσίνα, Φωτόπουλο και Καπετανάκη να κάνουν… παπάδες!