14/10/2019
Black Panthers 9 9 6 9 - 33 -
Dilaveri 15 16 16 13 - 60 -

Σαν να μην πέρασε μια μέρα από το Dilaveri!

Με το απόλυτο νικών πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου το Dilaveri, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής του ένατου ομίλου επικράτησε εύκολα των Black Panthers με 33-60 στον Κολωνό.

Με τον Γόντικα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τον Παρούση να προσθέτει 4, το Dilaveri ξεκίνησε ικανοποιητικά το ματς, καθώς προηγήθηκε με 9-15. Πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Μένεγο, Καραμάνη, Σαμοΐλη και Μαυρωνά να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Πειραιώτες έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 18-31, με τον Καλλιμάνη να περιμένει την σκυτάλη στην επίθεση σημειώνοντας 6 πόντους και τον Πουπάκη να τον ακολουθεί με 4. Για τους Black Panthers σε εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μένεγος (4π), Καββαδίας (3π) και Καραμάνης (2π).

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καζέρου, αφού με 4 νέους πόντους του Γόντικα, 4 του Σιβίλια, αλλά και τριποντάκι του Πουπάκη, ξέφυγε στους 23, 24-47! Μοναδικός διασωθέντας για το συγκρότημα του Καραμάνη στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σαμοΐλης, σκοράροντας τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 24-47!

Με την διαφορά στους 23, 24-47, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι το Dilaveri έφτασε στην άνετη επικράτηση με 33-60, χάρη σε 5 πόντους του Καλλιμάνη και 4 του Γόντικα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Καββαδίας με τους 7 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 11/39 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 21/58 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Μένεγος με 8 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 2/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, υπέπεσε σε 7 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp για το Dilaveri ο Γόντικας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/17 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 μπλοκ.

Black Panthers (Καραμάνης): Κλαυδιανός, Μαυρωνάς 2, Καββαδίας 11 (2), Σουβλάκης 2, Σαμοΐλης 6, Μένεγος 8, Τσαβδαρίδης, Καραμάνης 4

Dilaveri (Καζέρος): Σιβίλιας 6, Πουπάκης 10, Γόντικας 15 (1), Παρούσης 9 (1), Καλλιμάνης 11 (1), Τζιάς 7, Καζέρος 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Πειραιώτες, φτάνοντας έτσι εύκολα στο 4/4!