24/06/2022
Sun City Spurs 17 20 13 17 - 67 -
Old Firm BC - 16 10 9 - 35 -

Sun να πάνε για πολλά οι Spurs!

Σοβαροί, πειθαρχημένοι και με διάθεση οι Sun City Spurs εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους βράδυ και τις απουσίες της Old Firm, επικρατώντας με το 67-35, με την αναμέτρηση ν διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.

Τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν αυτά που… κόστισαν στην Old Firm στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Ο Μελισσάρης ήταν ξεκάθαρα ο πρωταγωνιστής του αγώνα στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-0 για Spurs.

Κανελλόπουλος εις διπλούν και Κούτσικος, έβαλαν τρία κολλητά τρίποντα και βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα της Firm, με τους Sun City να παραμένουν σοβαροί από την άλλη, να παίρνουν δημιουργία και σωστές επιλογές από τον Μαγγωνάκη, σκορ από τον Σαμπάνη και να κλείνουν το ημίχρονο με το 37-16 μπροστά.

Ο Κούτσικος με τα… κλασικά του τρίποντα από τις γωνίες ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στο καλύτερο ίσως δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Old Firm να μένει στο παιχνίδι και να προσπαθεί τη μείωση του σκορ. Ο Πάλλης έβαλε ένα τρίποντο από την κορυφή για τους γηπεδούχους και έκλεισε την τρίτη περίοδο με την ομάδα του μπροστά με 50-26.

Με τη διαφορά να είναι σε τέτοια… ύψη, το παιχνίδι συνέχισε να έχει αυτόν τον ελεύθερο και ακόμα πιο γρήγορο ρυθμό, με την Old Firm να μη σταματά να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και τον Κανελλόπουλο να ξεχωρίζει, με την αναμέτρηση να φτάνει στην τελική της μορφή, με το 67-35 να είναι το τελικό σκορ για την παρέα του Γιάννη του Πέλεχα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής ο Κυριαζίδης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 κλεψίματα. Από Old Firm ξεχώρισε ο Γιάννης ο Κανελλόπουλος με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/51 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/26 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 3/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, και 15 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μελισσάρης 11, Νίτσικας 2, Ντεντόπουλος 4, Σαμπάνης 10, Μπόζας 3, Γιουλούντας 6, Μαγγωνάκης 2 Θεοδωρακόπουλος 5, Κυριαζίδης 15, Πάλλης 9, Σαπουντζής.

Old Firm (Κανελλόπουλος): Κανελλόπουλος 19, Σανταμούρης 3, Μακρής 4, Κούτσικος 9, Ανδρεάδης, Αναρχούλης, Βασιλείου.

Τί μας άρεσε: Όμορφο κλίμα και ελεύθερο μπάσκετ!