16/11/2022
Γκουρούδες 19 10 17 17 - 63 -
Athens Crips 16 12 10 17 - 55 -

Σαν να βρίσκουν ρυθμό οι Γκουρούδες!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της Master League πήραν οι Γκουρούδες, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Athens Crips με 63-55 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19-16 υπέρ των Γκουρούδων, με τον Ντίνο Αχή να πετυχαίνει 11 πόντους και τον Γκίκα να βάζει δύο τρίποντα. Ο Γκουγκούσης με 5 πόντους, ο Argy με 4 και ο Μαρακάκης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου πήρε μπρος ο Παύλος Αχής και με 8 συνεχόμενους πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 29-28. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens Crips, με τον Γκουγκούση να σκοράρει 4 πόντους και τους Αργυρούλη, Σμυρλή, Λάντζα και Μαρακάκη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γκουρούδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα του Μελάγιες, 6 πόντους του Οικονόμου και έμμεσο τρίποντο του Ντίνου Αχή, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 46-38! Το δίδυμο Κουρκουλή - Γκουγκούση τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 46-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ντίνο Αχή, Παύλο Αχή και Μελάγιες, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-55. Για τους Athens Crips στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γκουγκούσης, Παπαδόπουλος, Κουρκουλής και Σμυρλής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/11 βολές, 7/22 δίποντα και 13/46 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 22/44 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 2/8 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Γκουγκούσης με 22 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 9/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 6, Μελάγιες 9 (3), Αργυράκης, Αχής Ν. 22 (4), Γκίκας 6 (2), Αχής Π. 20 (4)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 22 (1), Argy 4 (1), Αργυρούλης 4, Κουρκουλής 6, Παπαδόπουλος 2, Λάντζας 6, Σμυρλής 6, Μαρακάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!