27/01/2020
Αμόκ 11 12 17 15 - 55 -
Aballiers 15 19 17 17 - 68 -

Σαν σε επανάληψη οι Aballiers!

Σπουδαία νίκη πήραν στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του πέμπτου ομίλου της D2-League οι Aballiers, καθώς κέρδισαν εύκολα την Αμόκ με 55-68 και σταμάτησαν το νικηφόρο σερί που είχε για έξι αγωνιστικές, κερδίζοντας σχεδόν με το ίδιο σκορ της πρεμιέρας, 57-68!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Aballiers, καθώς με 8 πόντους του Γραμματικού και 3 του Παγάνου, προηγήθηκαν με 11-15. Ο Ορφανός με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γιαννόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες τους Βερνίκο (6π), Τσαμπαλή (6π) και Γραμματικό (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 23-34. Δεν μπόρεσε η Αμόκ να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 νέους πόντους του Ορφανού και το τρίποντο του Αβαρκιώτη.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Σκόδρα διατήρησε εύκολα την διαφορά που πήρε στο πρώτο μέρος, 40-51, χάρη σε ακόμη 8 πόντους του Γραμματικού και 4 του Βερνίκου. Την Αμόκ κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Ορφανός (5π), Μπακόλας (4π), Γιαννόπουλος (3π) και Fisherman (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 40-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο η ομάδα των Σκόδρα – Μανώλη έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη με 55-68 , έπειτα από 4 ακόμη πόντους του Γραμματικού και 4 του Παγάνου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ορφανός και Ιωαννίδης με 11 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 17/45 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 20/31 βολές, 21/51 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ορφανός με 31 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 10/15 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε  7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 6 λάθη. Κορυφαίος των Aballiers ο Γραμματικός με 24 πόντους (double-double), έχοντας 12/15 βολές, 3/7 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Αμόκ (Κρητικάκης): Fisherman 3 (1), Κρητικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 5, Ορφανός 31 (3), Μπακόλας 6, Αβαρκιώτης 3 (1), Κλαπής, Ιωαννίδης 6, Χρήστου 1

Aballiers (Μανώλης – Σκόδρας): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός 2, Παγάνος 9,  Θάνος 2, Καρράς, Γραμματικός 24 (2),  Γώγος 2, Τζιλιάνος 4, Βερνίκος 14, Τσαμπαλής 9

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία των Aballiers σε όλη την διάρκεια του αγώνα!