25/11/2019
Peristeri Nets 21 16 8 21 - 66 -
Athens Deadbeats 10 6 10 4 - 30 -

Σαν σε επανάληψη οι Peristeri Nets!

Την αήττητη πορεία τους στον έκτο όμιλο της D2-League συνέχισαν οι Peristeri Nets, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν των γνώριμων Athens Deadbeats με 66-30 στο κλειστό του Κολωνού.

Από νωρίς οι Peristeri Nets έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Περδετζόγλου, 5 πόντους του Συρινίδη, 4 του Bilik, 3 του Μανουσάκη και τρίποντο του Hoti, προηγήθηκαν με 21-10. Ο Παναγιώτης Μπότσης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κοζαδίνου κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους 21 πόντους, 37-16, με τους Kalambay, Συρινίδη και Bilik να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος. Για τους Athens Deadbeats στο δεύτερο δεκάλεπτο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτρούλης και Μουστάκας, με τον πρώτο να έχει ένα δίποντο και 1/2 βολές και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια.

Με 4 νέους πόντους του Συρινίδη και δίποντο του Bilik, οι Περιστεριώτες έφτασαν στην διαφορά στους 25, 43-18, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στην συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου οι κόκκινοι αντέδρασαν και με 6 πόντους Μηνδρινού, έμμεσο τρίποντο του Μανιουδάκη και 1/2 βολές του Αναγνώστου, έριξαν την διαφορά στους 19, 45-26, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Nets δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-30, έπειτα από 8 πόντους του Μανουσάκη, 5 του Κανή και 4 του Συρινίδη. Για τα Σκυλιά στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν επιθετικά οι Παναγιώτης Μπότσης και Κώστας Μπότσης με 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 26/57 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 8/47 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Peristeri Nets ο Bilik με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Κώστας Μπότσης με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 1/6 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 5, Bilik 10, Hoti 3 (1), Kalambay 8, Συρινίδης 17, Περδετζόγλου 10 (2), Μανουσάκης 13

Athens Deadbeats (Μουστάκας): Θαλασσούδης, Αναγνώστου 1, Κουτρούλης 3, Μανιουδάκης 4, Μπότσης Π. 9 (1), Μηνδρινός 6, Μπότσης Κ. 4, Μουστάκας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Peristeri Nets μέσα στο ζωγραφιστό!