28/06/2022
Rakuzan 13 9 23 13 - 58 -
War Gamers 18 7 28 20 - 73 -

Σαν σε επανάληψη οι War Gamers!

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Summer Master League πήραν οι War Gamers, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά την Rakuzan με 58-73 στο κλειστό του Κολωνού και έτσι θα βρουν στον δρόμο τους τον γνώριμο Uncle Drew!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 8 πόντους του Διαμαντή και 6 του Παναγόπουλου, προηγήθηκαν με 13-18. Ο Σαρρής με 5 πόντους και ο Μάνος Σαβ. Παυλίδης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Σαρρή και καλάθι του Ράλλη, η Rakuzan πλησίασε από το -8 στον πόντο, 22-23, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 22'25ν με τον Ρίπη να σκοράρει 3 πόντους και τον Αντωνίου 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σκλαβενίτη πάτησε γκάζι και με 9 πόντους του Αντωνίου, 6 του Ρίπη και τρίποντο του Καραγιάννη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 24-43. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, αφού με 10 πόντους του Ντρίλιζα, 7 του Σαρρή και δύο τρίποντα του Ράλλη, πλησίασαν στους 3, 42-45. Τελικά οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 45-53, χάρη σε 4 πόντους του Παρίσου και 3 του Κωνσταντίνου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιάννη, Πάτερο, Παναγόπουλο και Ρίπη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-73. Για την Rakuzan στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ράλλης, Σαρρής και Ντρίλιζας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 14/48 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/34 βολές, 20/45 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Ντρίλιζας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 3/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των War Gamers ο Ρίπης με 14 πόντους, έχοντας 2/6 βολές και 6/8 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Rakuzan (Παυλίδης Η.Μ.): Καρτζόγλου, Παυλίδης Η.Μ. 2, Ράλλης 18 (4), Παυλίδης Σ.Μ. 4, Ντρίλιζας 14 (2), Σαρρής 20 (2)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 5 (1), Παναγόπουλος 11, Καραγιάννης 11 (1), Διαμαντής 8 (1), Ρίπης 14, Μέμεζας, Αντωνίου 16 (2), Κωνσταντίνου 4, Πάτερος 4 (1)

Τι μας άρεσε: Κάποια εκρηκτικά διαστήματα των δύο ομάδων!