07/07/2022
Termites 11 8 13 12 - 44 -
Gran Μανάρια 18 15 22 18 - 73 -

Σαν σε επανάληψη τα Gran Μανάρια!

Το τελευταίο εισιτήριο για τους 16 της Summer D2-League πήραν χθες στον Κολωνό τα Gran Μανάρια, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Termites και στο δεύτερο παιχνίδι με 44-73 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Escapers!

Από πολύ νωρίς τα Gran Μανάρια πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Σκληρού, 5 του Σκιαδόπουλου, 4 του Ηλία και 4 του Νερούτσου, προηγήθηκαν με 3-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 11-18. Ο Δημήτρης Φουντάς με 6 πόντους και ο Πασχαλινόπουλος από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Λιάκου και 4 του Νερούτσου, η αρμάδα του Μπρέμπου ξέφυγε στους 16, 13-29, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 19-33. Τους Termites κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Χριστόπουλος και Σκλαβενίτης με 3 πόντους έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι, καθώς με 10 πόντους του Παπαευσταθίου και βοήθειες των Σκληρού, Λιάκου και Νερούτσου, βρέθηκαν στο +23, 32-55. Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να αντιδράσουν ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Σκλαβενίτη και τους 4 του Τουμπακάρη. Σκορ τρίτης περιόδου 32-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Μανάρια κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-73, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νερούτσου, Καραμπούλα, Λιάκου και Πέππα. Για τους Termites στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καρκατσέλης, Πασχαλινόπουλος και Σκλαβενίτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 13/52 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 22/46 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Πασχαλινόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Νερούτσος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 9/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Termites (Καρκατσέλης): Φουντάς Δ. 7, Φουντάς Α., Πασχαλινόπουλος 6 (2), Καρκατσέλης 10 (1), Τουμπακάρης 4, Σκλαβενίτης 12, Χριστόπουλος 5

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Πέππας 2, Λιάκος 12 (2), Ηλίας 6, Σκιαδόπουλος 5 (1), Νερούτσος 18, Καραμπούλας 7, Σκληρός 11 (1), Κατσαρός 2, Παπαευσταθίου 10 (3)

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες ομαδικές προσπάθειες των νικητών!