20/03/2022
Baca Juniors BC 18 15 18 20 - 71 -
Space Jam 3 8 5 10 - 26 -

Σαν σε προπόνηση η Baca Juniors!

Επιστροφή στις νίκες για την Baca Juniors στο έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισε εύκολα την Space Jam με 71-26 και δείχνει ικανή να παλέψει μέχρι τέλους για την πεντάδα, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο εκτός playoff ανόδου!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Baca Juniors στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Γεωργόπουλου και 6 του Γαργαλάκου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 18-3. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε ο Κολέογλου, ενώ 1/2 βολές είχε ο Νάστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Δενδρινού, 4 του Βουλιώτη και τριποντάκι του Τσαμποδήμου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 33-11. Δεν μπόρεσε η Space Jam να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Παπαχαρίση και τα δίποντα των Κολέογλου – Μαυροσκότη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι, καθώς με 5 νέους πόντους του Γεωργόπουλου, 4 του Κασφίκη, 4 του Γαργαλάκου και τρίποντο του Κατσιάδα, ξέφυγαν στους 35, 51-16. Μοναδικός διασωθέντας της Space Jam στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πέτσας με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 51-16!

Με την διαφορά στους 35 πόντους, 51-16, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Baca Juniors έφτασε εύκολα στη νίκη με 71-26, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κασφίκη, Βουλιώτη, Γαργαλάκου, Τσαμποδήμου, Γεωργόπουλου, Δενδρινού και Κατσιάδα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νάστος, Μυρίλλος, Μαυροσκότης  και Ανυφαντής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 27/60 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 7/59 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp της Baca Juniors ο Γεωργόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Space Jam ο Πέτσας με 5 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 6 (2), Κασφίκης 9 (1), Δενδρινός 6, Κατσιάδας 5 (1), Γαργαλάκος 12, Γεωργόπουλος 21, Μπαρμπάκης, Βουλιώτης 12

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 3, Καφετζόπουλος, Ανυφαντής 3 (1), Μυρίλλος 2, Παπαχαρίσης 4, Μαυροσκότης 5 (1), Πέτσας 5 (1), Κολέογλου 4, Νίκου

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Baca Juniors!