03/03/2022
Cosa Nostra 17 17 15 15 - 64 -
Το Τρίτο Φύλο 5 12 9 12 - 38 -

Σαν σε προπόνηση η Cosa Nostra!

Εύκολο βράδυ είχε η Cosa Nostra απέναντι στο Τρίτο Φύλο, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League, επικράτησε εύκολα με 64-38 και παραμένει στην κορυφή μαζί με Beerokoillers και Niko Team!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Cosa Nostra, καθώς με 7 πόντους του Μπρούστα, τρίποντο του Γονιδάκη και buzzer beater του Κάκιου από το κέντρο, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων, 17-5. Ο Γεωργάκης και ο Καστρίνιος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Γονιδάκη, 6 πόντους του Κάκιου και τριποντάκι του Μπρούστα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +23, 34-11. Το μόνο που κατάφερε το Τρίτο Φύλο πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσει στους 17, 34-17, μετά από τρίποντα των Τσανικίδη και Δεληγιάννη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, καθώς με 4 πόντους του Γονιδάκη και τρίποντο του Μπρούστα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +23, 49-26. Δεν μπόρεσαν οι ροζούληδες να πλησίασαν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Καστρίνιος και τα καλάθια των Γεωργάκη  – Τσανικίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 49-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η Cosa Nostra έφτασε εύκολα στη νίκη με 64-38, έπειτα από 6 πόντους του Μπρούστα και τρίποντο του Τραγή. Για το Τρίτο Φύλο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χαϊδεμένος, Τσανικίδης κι Γεωργάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 16/41 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 13/45 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Τρίτου Φύλου ο Καστρίνιος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 19 (3), Χατζησυμεωνίδης 4, Καμπουράκης 2, Γονιδάκης 15 (4), Κουτσουριδάκης 2, Τραγής 5 (1), Ζυγομαλάς 4; Κάκιος 13 (2)

Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής, Μήτσιου 3, Δεληγιάννης 3 (1), Καστρίνιος 11, Γεωργάκης 5, Χαϊδεμένος 9, Τσανικίδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό buzzer beater του Κάκιου λίγο πίσω από το κέντρο!