03/02/2020
Γέροντες 7 11 6 22 - 34 -
Athens Bucks 17 16 21 22 - 76 -

Σαν σε προπόνηση οι Athens Bucks!

Εύκολο απόγευμα είχαν χθες στον Κολωνό οι Athens Bucks, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League επικράτησαν των Γερόντων με 34-76 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με τριποντάκι του Δαουτάκου και καλάθι του Γεροντίδη, οι Γέροντες προηγούνταν με 5-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της συνάντησης. Στην συνέχεια της περιόδου ο Ζώταλης σεληνιάστηκε και με 11 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 10 πόντων στους μπλε, 7-17!

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Bucks κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 18-33, έπειτα από 5 πόντους του Δανιά, 4 του Χαλαρή και τρίποντο του Ζώταλη. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σιχλιμίρης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Ναλμπαντούδης με 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Bucks κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 5 νέους πόντους του Ζώταλη, 5 του Αμανατίδη, άλλους τόσους του Γιουρνά και 4 του Χάλαρη, έφτασαν την διαφορά στους 30, 24-54. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για τα Γερόντια, με τους Κουτσιούκη, Δαουτάκο και Ναλμπαντούδη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 24-54!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Bucks να φτάνουν στην άνετη νίκη με 34-76, έπειτα από 8 πόντους του Δανιά και 4 του Χάλαρη.Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Γεροντίδης (4π), Σιχλιμίρης (4π) και Κουτσιούκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας ½ βολές, 12/41 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/15 βολές, 32/76 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Ναλμπαντούδης με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Athens Bucks ο Χάλαρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 7/15 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Γέροντες (Γεροντίδης): Τουργέλης 4, Γεροντίδης 6, Σιχλιμίρης 7 (1), Δαουτάκος 6 (1), Κουτσιούκης 4, Λομπαρδής, Ναλαμπαντούδης 7 (1)

Athens Bucks (Ζώταλης): Αγγέλου 2, Ζώταλης 21 (2), Κουτσιανάς 4, Χάλαρης 14, Δανιάς 17, Γιουρνάς 11 (5 ασίστ), Αμανατίδης 4, Κικάκης 2

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων για ελεύθερο και άκρως επιθετικό μπάσκετ!