28/05/2023
Lyonmen 19 18 20 18 - 75 -
Ραμολιμέντα 10 14 7 11 - 42 -

Σαν σε προπόνηση οι Lyonmen!

Την πρόκριση στο Top 16 της Summer Master League εξασφάλισαν οι Lyonmen, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισαν εύκολα τα Ραμολιμέντα με 75-42 στο Athens Sports Hall!

Από πολύ νωρίς οι Lyonmen πήραν τον έλεγχο του αγώνα, αφού με 5 πόντους του Τζιγκουνάκη, 4 του Κεραμειδά και 4 του Δημητρίου, προηγήθηκαν με 19-10. Ο Καραδήμας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καραχρήστος και Τσιαούσης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ηγέτη τον Τσιάκα με 8 πόντους, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +19, 31-12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 37-24. Τα Ραμολιμέντα κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Εμμανουηλίδης και Τσούτης με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζηαράπη έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Φωτόπουλου, 5 του Κουκουβάκη λαο 4 του Τσιάκα, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, με την διαφορά να φτάνει τους 26 πόντους, 57-31. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Παρλαβάντζα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ράλλη να σκοράρει 4 πόντους και τον Τσούτη 2. Σκορ τρίτης περιόδου 57-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Λιοντάρια" ήταν ασταμάτητα και με δράστες στην επίθεση τους Κουκουβάκη, Δημητρίου και Τζιγγκουνάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-42. Για τους μωβ στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παρλαβάντζας, Τσαφαντάκης, Τσιαούσης και Εμμανουηλίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 25/50 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 13/33 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp των Lyonmen ο Κουκουβάκης με 20 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Ραμολιμέντα ο Εμμανουηλίδης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αντωνίου, Δημητρίου 14, Δουκέρης, Κεραμειδάς 4, Κουκουβάκης 20 (4), Τζιγκουνάκης 10 (1), Τσιάκας 14, Φωτόπουλος 13

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Εμμανουηλίδης 7, Καραδήμας 7 (1), Καραχρήστος 4, Κονοφάος, Τσιαούσης 4, Μάρκου 2, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 4 (1), Ποσταλής, Ράλλης 5, Τσαφαντάκης 4, Τσούτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των Lyonmen!