18/07/2020
Pistachios 13 16 7 20 - 56 -
Black Mamba 10 12 18 18 - 58 -

Σαν σε προπόνηση τα Mamba!

Το δύο στα δύο έκαναν τα Black Mamba απέναντι στους Pistachios και πέρασαν στην οκτάδα της Master League όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Reload! Αυτή τη φορά το ματς ήταν διαφορετικό σε σχέση με το πρώτο και αυτό φαίνεται και από το τελικό σκορ (56-58). Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Seven Sports το βράδυ της Παρασκευής για τη φάση των «16» της Master League.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα Mamba να ανοίγουν το σκορ με τον Μπολοτάκη αλλά στη συνέχεια το προβάδισμα το ανάκτησαν οι Pistachios και λίγο μετά τα μέσα της περιόδου με τρίποντο του Κοντογιάννη έκαναν το σκορ 10-6. Προς στιγμήν ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι (10-10) με δίποντα του Λουκόπουλου, αλλά ο Τσίτουρας έδωσε και πάλι κεφάλι στο σκορ στα «Φιστίκια» (13-10).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν πιο δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 10-3 πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (23-13). Μετά το time out του Μπασδάνη τα Mamba έριξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (27-22) και ενώ όλα έδειχναν πως με αυτή τη διαφορά θα κλείσει το ημίχρονο, ο Φλίγκος πρόλαβε το χρονόμετρο και έκανε το σκορ 29-22 για τους Pistachios.

Βελτιώνοντας τόσο την άμυνα όσο και την επίθεση, οι «κόκκινοι» πέρασαν και πάλι μπροστά τρέχοντας σερί 10-3 με τον Μπολοτάκη να ξεχωρίζει σ’ αυτό το διάστημα. Ο Κοντογιάννης με τρίποντο έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους (34-32) και στη συνέχεια τα Mamba με μικρό σερί 8-2 πήραν τα ηνία του αγώνα (36-40).

Η τελευταία ισοπαλία στο ματς ήρθε μετά από καλάθια των Φλίγκο και Τσίτουρα (40-40). Οι «κόκκινοι» με μπροστάρη τον Δέδε πέρασαν και πάλι μπροστά με σερί 10-4 δημιουργώντας διαφορά έξι πόντων (44-50) την οποία κρατούσαν ως το τέλος (50-56). Στο τελευταίο δίλεπτο οι Pistachios αποφάσισαν να μη κλείσουν τη σεζόν με ήττα και πίεσαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους δύο πόντους και στο τελικό 56-58.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Φλίγκος που σημείωσε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Δέδες που σημείωσε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 34% (15/43), 20% στα τρίποντα (6-30) και 80% από τη γραμμή των βολών, μάζεψαν 34 ριμπάουντ (7 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 8 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 45% (24/53), 16% στα τρίποντα (2/12) και 44% από τη γραμμή των βολών (4-9), μάζεψαν 50 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 17 λάθη.

Pistachios: Παπακαλοδούκας, Γονιδάκης 4, Φλίγκος 21 (1), Κοντογιάννης 12 (4), Τσίτουρας 12 (1), Λεμπούσης 2.

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 15 (2), Λιανός 2, Μαρίτσας 4, Μπολοτάκης 15, Δέδες 13, Χίμνταν 9.

Τι μας άρεσε: Παρόλο που το ματς είχε σχεδόν κριθεί από τον πρώτο γύρο, και οι δύο έπαιξαν δυναμικά για το ροζ φύλλο αγώνα.