24/11/2022
Σοποτό B.C. 22 21 21 16 - 80 -
Brothers United 7 16 12 15 - 50 -

Σαν σε προπόνηση το Σοποτό!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ματς απέναντι στους Brothers United το Σοποτό, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα με 80-50 και πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Σοποτό στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Καρατζά, 7 του Κουτσουρή και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου, προηγήθηκε με 22-7! Ο Μπιτζής με 5 πόντους και ο Αβούρης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 11 πόντους του Χιουτακάκου, 4 του Σκαμνάκη και βοήθειες των Κουτσουρή - Φούκου, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +23, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 43-23. Δεν μπόρεσαν οι Brothers United να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Μπιτζή και τα τρίποντα των Αβούρη - Παππά.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Σοποτό, αφού με τρία τρίποντα του Φούκου, 4 πόντους του Λουρίδα και 4 του Κουτσουρή, ξέφυγε στους 29, 64-35. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η παρέα του Καράμπελα να πλησιάσει τον αντίπαλο, με τον Μπιτζή να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Αβούρη να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 64-35!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η παρέα του Κουτσουρή έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-50, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ψαλιδόπουλου, Χιουτακάκου και Σκαμνάκη. Για τους Brothers United στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καράμπελας, Αβούρης και Παππάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 22/39 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 31 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 11/43 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp για το Σοποτό ο Κουτσουρής με 14 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Brothers United ο Μπιτζής με 14 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Σοποτό (Κουτσούρης): Καρατζάς 10, Κουτσουρής 14 (1), Λουρίδας 6, Σκαμνάκης 9 (1), Σοφιανόπουλος, Φούκος 14 (4), Χιουτακάκος 16 (2), Ψαλιδόπουλος 11, Χουλιάρας

Brothers United (Καράμπελας): Μπιτζής 14 (2), Καράμπελας 4, Αβούρης 12 (3), Διαμαντής 2, Καλαματιανός 4, Κατραντζής 4, Λεζάι 2, Πίτος 2, Παππάς 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης του Σοποτό!