09/01/2024
Tsouvalia 16 15 22 20 - 73 -
Tinder Bologna 10 2 12 6 - 30 -

Σαν σε προπόνηση τα Tsouvalia!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν το 2024, αλλά και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος τα Tsouvalia, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Tinder Bologna με 73-30 στο κλειστό της Ζωφριάς και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Τα Tsouvalia μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με 6 πόντους του Καρδαρά, 6 του Σωτηρόπουλου και 4 του Χατζησωκράτη, προηγήθηκαν με 16-10. Ο Καραμαλίγκας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι μπλε πάτησαν γκάζι, έτρεξαν 15-0 σερί και με 5 πόντους του Σωτηρόπουλου και 4 του Χατζησωκράτη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 31-10. Το σκορ του πρώτου μέρους, 31-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Tinder Bologna ο Γκεζερλής με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αφού με ακόμη 8 πόντους του Καρδαρά, 6 του Χατζησωκράτη και 4 του Σωτηρόπουλου, ξέφυγαν στους 29, 53-24. Δεν μπόρεσαν οι πράσινοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Καραμαλίγκα, τους 4 του Γκεζερλή και το τρίποντο του Πέτσα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Tsouvalia να επικρατούν με 73-30, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καρδαρά, Λαζανά, Χατζησωκράτη, Κοτσιλίνη, Σωτηρόπουλου και Ζάχου. Για την TinderBologna στα τελευταία λεπτά του αγώνα ένα τρίποντο είχε ο Παπαπαύλου και ένα δίποντο ο Γκεζερλής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 31/65 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 9 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 7/34 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP για τα Tsouvalia ο Χατζησωκράτης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 8/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 7 τάπες. Πολυτιμότερος της Tinder Bologna ο Γκεζερλής με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ, έκανε 7 λάθη και είχε 1 τάπα.

Tsouvalia (Σωτηρόπουλος): Καρδαράς 18, Κοτσιλίνης 6, Λαζανάς 8, Σωτηρόπουλος 20 (2), Χατζησωκράτης 19 (1), Ζάχος 2

Tinder Bologna (Μπούρας):  Αραμπατζόγλου, Γκεζερλής 10, Καραμαλίγκας 13 (3), Μπούρας, Πέτσας 4 (1), Παπαπαύλου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Τσουβαλιών!