17/01/2024
Thunder 19 20 13 21 - 73 -
Aladalon 14 7 9 14 - 44 -

Σαν αστραπή πέρασε η Thunder!

Παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα από το πρώτα ημίχρονο και έχοντας πλουραρισμό στο σκοράρισμα, η Thunder επιβλήθηκε των Aladalon με τελικό σκορ 73-44 στο ΣΕΦ.

Ένα υπέροχο παιχνίδι! Πραγματικά, ο ρυθμός ήταν τόσο... δαιμόνιος που οι αιφνιδιασμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον, ο Βαγγέλης εννοείται ήταν πρωταγωνιστής στους περισσότερους, έστω και αν είδε την παρέα του να ακολουθεί στο σκορ στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου, με τον Πέππα να "γράφει" το 19-14 με... μυθικό μπάζερ από τα 10 μέτρα! Στη δεύτερη περίοδο ο Βαγγέλης με τον Πέππα ξεχώρισαν με το γεμάτο ταλέντο παιχνίδι τους, με τη Thunder να κυριαρχεί και να προηγείται με 39-21 για ημίχρονο.

Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και φάνηκε ότι πάει... εύκολα για τον τίτλο του Betsson MVP (έστω και αν του... έφαγε το βραβειο αλλος)! Ο λόγος για τον Παναγιώτη Κλήμο που μάζεψε ό,τι ριμπάουντ υπήρχε, έβαζε τα καλάθια και έβαλε τους γηπεδούχους στο 52-30 μπροστά, με τη νίκη να... αχνοφαίνεται για την παρέα του! Πιο ξεκάθαρα λοιπόν τα πράγμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν όρεξη για... αστεία, να παίρνουν το παιχνίδι που ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και τον πίνακα να γράφει το τελικό 73-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γεωργίου με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 5 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βαγγέλης με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/50 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 2/5 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/48 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 5/15 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη.

Thunder (Ζαΐμης): Πέππας 18, Κούρτης 11, Ζαΐμης 4, Αγγελόπουλος 5, Γεωργίου 13, Χόντος, Τζούρτος 5, Κλήμος 17.

Aladalon (Αθανασάκος): Μαρκοπουλιώτης 5, Μίντζης 8, Αθανασάκος 3, Σεφέρης 2, Βαγγέλης 17, Σδούγκας 2, Μαχαίρας 4, Πατούρας 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο παιχνίδι που είδαμε!