26/02/2024
Στιφάδο Bulls 19 16 25 15 - 75 -
ThunderDogs 14 12 20 15 - 61 -

Σαν σε... φιλικό οι Στιφάδο!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Στιφάδο Bulls στην Elite League by Betsson, καθώς για την 22η αγωνιστική κέρδισαν τους ThunderDogs με 75-61 στο ΓΣΠ σε ένα ήρεμο και ελεύθερο παιχνίδι!

Το παιχνίδι έμοιαζε από το πρώτο λεπτό σαν φιλικό, με τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 19-11, χάρη σε 6 πόντους του Τσελεμπή, 4 του Ζευκιλή και βοήθειες των Μάλλη, Πρόκου και Πολίτη. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 19-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κοντός από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Σεφέρης και ένα τρίποντο ο Σέργης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Καττής μας θύμισε για ποιο λόγο είναι ο πιο ακριβοπληρωμένος παίχτης της ομάδας του Χατζή, καθώς με 12 δικούς του πόντους έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 35-26. Τους ThunderDogs κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Κασπαριάν, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Ζευκιλή, 5 του Τσελεμπή, άλλους τόσους του Πρόκου και 4 του Μάλλη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 51-31. Στη συνέχεια της περιόδου η παρέα του Παπαγεωργίου ανέκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων και με 7 πόντους του Κασπαριάν, 5 του Κοντού και τρίποντο του Σέργη, μείωσε στους 14, 60-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Καττή, Μάλλη και Ζευκιλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 75-61. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιακιντζής, Σέργης και Κασπαριάν.

Betsson MVP για ακόμη ένα παιχνίδι των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Κασπαριάν με 21 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 5/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Παγουλάτος, Ζευκιλής 17 (1), Καττής 18 (2), Μάλλης 11, Νικολετάκης 3, Πολίτης (1), Πρόκος 10 (2),  Τσελεμπής 13 (1)

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Κασπαριάν 21 (2), Πέππας 3, Γιακιντζής 7 (1), Κοντός 8 (2), Σέργης 13 (3), Σεφέρης 9, Σαραντάκος

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!