22/03/2024
Buzzer Eaters 8 11 17 22 - 58 -
Gangsters 29 18 27 18 - 92 -

Σαν σε προπόνηση οι Gangsters, με το βλέμμα στα playoff!

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας που διεξήχθη στην Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, καθώς οι Gangsters δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα πρόσθεσαν ακόμη ένα ροζ φύλλο στην πλούσια συλλογή τους, νίκησαν τους Buzzer Eaters με το εμφατικό 58-92, και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα σπουδαία παιχνίδια των playoffs, όπου περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουλ τα γκάζια στο αγωνιστικό χώρο, πίεσαν αφόρητα τον αντίπαλο, τους περιόρισαν στους 8 πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στον αγαπημένο τους ανοιχτό γήπεδο, βρήκαν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75 και με τους Μαρκόπουλο, Λάιο και Καραμποΐκη να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο με το 8-29! Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έμειναν σε ρηχά νερά, με τον Ρίζο να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ με 4 πόντους!

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έφτασαν στα υψηλά στάνταρ παραγωγικότητας του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 19-47! Ο Καραμποΐκης βρήκε σκορ δυο φορές έξω από την γραμμή των 6.75, ενώ 5 είχε ο Αρβανίτης από την πλευρά των γηπεδούχων!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδα του κόουτς Βρύλλη ήταν απολαυστικοί στο επιθετικό, αλλά  και στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού,  πέτυχαν  27 πόντους, στο πέρας του  είχαν ήδη 23 ασίστ και τον εκπληκτικό Λάιο να πετυχαίνει ένα ονειρικό double-double με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ, έκλεισαν την προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 36-74! ! Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα καλύτερο επιθετικό πρόσωπο, αλλά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν άλυτα! Ο Γιάννης Ζαννιάς ήταν ο  καλύτερος παίκτης σε αυτό το διάστημα με 7 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γραφιαδέλλης συντρόφευσε τον Λάιο με ένα δικό του triple-double(24 πόντους-11 ριμπάουντ-10 ασίστ), οι Gangsters κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη με σκορ 58-92! Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι οι τέσσερις από τους πέντε παίκτες του Βρύλλη είχαν πάνω από είκοσι πόντους! Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μπορούν να λένε ότι στο τέταρτο κομμάτι του παιχνιδιού βγήκαν νικητές με το επιμέρους 22-18!

Betsson MVP ο Βασίλης Λάιος με 22 πόντους, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημοσθένης Δεδεμάδης είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα!

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Αρβανίτης 7, Βουνισέας 2, Δεδεμάδης 10, Ζανιάς 12, Κολοβός 10, Παυλόπουλος 11, Ρίζος 6.

Gangsters(Βρύλλης-Κέχρης): Αφουξενίδης 2, Γραφιαδέλλης 24, Καραμποικης 23, Λάιος 22, Μαρκόπουλος 21.

Τι μας άρεσε : Οι 92 πόντοι των νικητών!