23/01/2024
Pressof BC 28 24 28 17 - 97 -
Λεγάμενοι BC 13 20 17 14 - 64 -

Νιώθουν σαν στο σπίτι τους έξω από τα 6.75!

Με 17/30 τρίποντα, συγκέντρωση και απόλυτη πίστη στο πλάνο που εφαρμόζουν εδώ και καιρό, οι παίκτες του Νίκου Μπαλάσκα έπαιξαν τρομερά, κέρδισαν τους Λεγάμενους με 97-64 και σε 4 μέρες παίζουν με τον Αρισταίο το πρώτο από τα πολλά (όπως φαινεται) φετινά ματς της... χρονιάς!

Σε διαγωνισμό... τριπόντων μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το παιχνίδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Νομικό και Κοροπούλη να αδιαφορούν για το αν το παιχνίδι είναι ντέρμπι, να εκτελούν δίχως... αναισθητικό και να υπογράφουν το απίστευτο 28-13 πρώτου δεκαλέπτου, με Κατσαρό και Βρεττάκο να απαντούν, να μειώνουν και να βελτιώνουν την εικόνα των Λεγάμενων. Ο Νίνος με τον Οικονόμου πήραν τα φώτα πάνω τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς ο Βασιλείου ανέβασε απόδοση και το ημίχρονο έκλεισε στο 52-33.

Ο Κατσαρός είδε τον "Boboric" να ανεβαίνει για τα καλά στο δεύτερο μέρος, βοήθησε και αυτός με σωστές τοποθετήσεις, αλλά ο Κοροπούλης είχε την απάντηση από τα 6.75 , με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 80-50 για την Pressof, με την απόδοση του σταρ των γηπεδούχων να ικανοποιεί τον Μπαλάσκα. Τα υπόλοιπα 10 λεπτά ήταν... ξεμούδιασμα, με τον ρυθμό ελεύθερο και τις δύο ομάδες να βλέπουν τον πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 97-64 και την Pressof να πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Αρισταίο την Κυριακή με ανεβασμένη ψυχολογία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κόψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πάρις Δημουλιάς με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/37 δίποντα, 17/30 τρίποντα, 8/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 10/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 15, Νίνος 11, Μπαλάσκας 3, Τσορτός 4, Νομικός 24, Κοροπούλης 28, Κρασσάς, Καραντζιάς 1, Παραράς 11, Κοντάκος, Λαδόπουλος.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Σταντζος 1, Λάγιος 5, Σιγάλας, Κατσαρός 10, Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 12, Οικονόμου 8, Δημουλιάς 8, Σκαμαγκάς 18.

Τί μας άρεσε: Κοροπούλης και Νομικός 15/23 τρίποντα, αυτό!