01/11/2019
Piranhas 33 11 27 21 - 92 -
Fast Break 12 17 7 7 - 43 -

Σαρωτικά τα Piranhas!

Το βράδυ της Πέμπτης 31, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, τα Πιράνχας του Γιάννη Βρύλη μετέτρεψαν το ματς με τους Fast Break σε περίπατο επικρατώντας πανεύκολα με 92 – 43, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη για τον πρώτο όμιλο της Μaster.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα των Πιράνχας στο ματς που με Δημόπουλο(4), Μαρκόπουλο, Παλαιοδημόπουλο(6) και Γρηγορίου προηγήθηκαν γρήγορα με 15 – 6 των Fast Break που βρήκαν τρία καλάθια με Τσικλιτά, Μπουλαξή και Γκιουλιστάνη. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν δευτερόλεπτο να ανεβάζουν ρυθμούς και βρήκαν ακόμα 16 πόντους με Κανλή, Μαρκόπουλο(4), Δερδενέ, Λάϊο(4), Παλαιοδημόπουλο , Γρηγορίου και Κεχρή, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κεραμάρης με 6 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 33 – 12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Γρηγορίου, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 10 με 6 πόντους του Γκιουλιστάνη και βοήθειες από Τσικλιτά, Σμυρνή μειώνοντας σε 35 – 22. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Μαρκόπουλο, Κανλή και Δημόπουλο(4) ενώ και οι Fast Break βρήκαν λύσεις με Γκιουλιστάνη και Τσικλιτά(4) διαμορφώνοντας το 44 – 29 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρία καλάθια με Δημόπουλο, Λάιο και Παλαιοδημόπουλο, όμως οι Fast Break απάντησαν άμεσα και με Τσικλιτά, Γκιουλιστάνη και Μακρή μείωσαν σε 50 – 36. Τα Piranhas στην συνέχεια της περιόδου έτρεξαν ένα εκκωφαντικό 21 – 0 βγάζοντας πολύ όμορφες φάσεις στην επίθεση και τρομερή πίεση στην άμυνα. Μαρκόπουλος, Γρηγορίου(7), Παλαιοδημόπουλος(4), Λάιος(6) και Δερδενές ήταν οι σκόρερ που διαμόρφωσαν το 71 – 36.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με Γρηγορίου και Δημόπουλο να πετυχαίνουν από 6 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Γκιουλιστάνη, Μπουλαξή και Τσικλιτά μείωσαν σε 83 – 43.Τα τελευταία δυόμισι λεπτά του αγώνα ανήκαν και αυτά στα Πιράνχας και με 6 πόντους του Παλαιοδημόπουλου και γκολ φάουλ του Λάιου διαμόρφωσαν το τελικό 92 – 43.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κώστας Γρηγορίου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Τσικλιτάς με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά τα Πιράνχας είχαν 36 – 77 δίποντα, 4 – 14 τρίποντα, 8– 13 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Fast Break είχαν 18 – 48 δίποντα, 0 – 12 τρίποντα, 7 – 13 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Piranhas (Βρύλης): Δερδενές 5(8ρ.), Γρηγορίου 20(8ρ.), Δημόπουλος 16( 16ρ.), Τριανταφύλλης, Παλαιοδημόπουλος 20(3ασ.), Λάιος 14 (11ρ.), Κανλής 4 (6ασ.), Μαρκόπουλος 11 (4κλ.), Κεχρής 2.

Fast Break (Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 17, Μπουλαξής 4(7ρ.), Τσικλιτάς 12 (10ρ.), Κεραμάρης 6, Σμυρνής 2, Μακρής 2(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των Piranhas τα καθιστούν φαβορί για την άνοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Μικρό ρόστερ είχαν οι Fast Break και δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις συνθήκες του αγώνα.