22/09/2022
Los Abeles Fakers 4 7 8 12 - 31 -
Gangsters 20 9 23 10 - 62 -

Σαρωτικοί Gangsters!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τους Gangsters, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup ξεπέρασαν δια περιπάτου το εμπόδιο των Los Abeles Fakers με 31-62 στο ΓΣΠ!

Από πολύ νωρίς οι Gangsters έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 8 πόντους του Χατζηευστρατίου, 4 του Μαρκόπουλου, 4 του Βασιλείου και τρίποντο του Αλεξανδρή, προηγήθηκαν με 4-20! Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε ο Λαμπρόπουλος, ενώ 2/2 βολές είχε ο Δαμίας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Abeles Fakers έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 4 νέους πόντους του Λαμπρόπουλου και καλάθι του Αντωνάκη, μείωσαν στους 9, 11-20, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 3 πόντους του Μαρκόπουλου και βοήθειες των Βασιλείου, Βασίλη Λάιου και Ντάτση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 11-29!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gangsters αφού με δράστες στην επίθεση τους Γραφιαδέλλη, Μαρκόπουλο, Βασίλη Λάιο και Βασιλείου, έφτασαν στο +33, 19-52. Ο Μαυρακάκης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των "Ρακούν" στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ουζουνίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 19-52!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι το συγκρότημα των Βρύλλη - Κεχρή έφτασε εύκολα στη νίκη με 31-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μακρή, Γραφιαδέλλη και Μαρκόπουλου. Για τους Los Abeles Fakers στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Φωτεινός, Τσαντζαλής και Λαμπρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 8/23 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 18/26 βολές, 16/45 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Λαμπρόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Gangsters ο Μαρκόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/5 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 2, Δαμίας 2, Ηρειώτης 3 (1), Κωνσταντίνου 1, Κωνσταντουδάκης, Λαμπρόπουλος 8, Λουκαΐτης 2, Μαυρακάκης 5, Ουζουνίδης 2, Τσαντζαλής 3 (1), Φωτεινός 3 (1)

Gangsters (Βρύλλης - Κεχρής): Αλεξανδρής 3 (1), Βασιλείου 10 (1), Γραφιαδέλλης 10 (1), Λάιος Β. 6, Λάιος Γ., Μάκρης 3 (1), Μαρκόπουλος 13, Ντάτσης 5, Χατζηευστρατίου 12

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Gangsters!