29/12/2019
Harlems 20 24 23 27 - 94 -
Χαρμάνι Milano 8 7 12 11 - 38 -

Σαρωτικοί οι Harlems!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Harlems το παιχνίδι απέναντι στην Χαρμάνι Μιλάνο, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής την συνέτριψαν με 94-38 και πήραν την πέμπτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League!

Από πολύ νωρίς οι Harlems πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Σταυρόπουλου, 5 του Χατζημιχαήλ και 4 του Μότσιου, προηγήθηκαν με 20-8. Ο Riki και ο Μπιμπλής από την περιφέρεια και ο Τρισμπιώτης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ρουσιώτη έχτισε γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 10 πόντους του Καραμπά, 6 του Σκαρμέα και άλλους τόσους του Μότσιου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 29 πόντων, 44-15. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η Χαρμάνι Μιλάνο, παρά τους 5 πόντους του Τρισμπιώτη και το δίποντο του Λιαμπότη.

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, οι Αμερικανοί κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, μιας και με ακόμη 10 πόντους του παγκίτη Σταυρόπουλου, 7 του Κάντζιου και 4 του Σκαρμέα, έφτασαν στο +40, 67-27. Το δίδυμο Μπιμπλή – Riki Riki τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 67-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Harlems να φτάνουν στην άνετη νίκη με 94-38, έπειτα από τρία τρίποντα του Ρουσιώτη και βοήθειες των Μότσιου, Σκαρμέα και Κάντζιου με 4 πόντους έκαστος. Για την Χαρμάνι Μιλάνο στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Riki Riki με τους νέους 5 πόντους που σημείωσε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Μανιάτης, Μπιμπλής και Λιαμπότης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 37/55 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/3 βολές, 10/51 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp των Harlems ο Μότσιος με 14 πόντους (double-double), 0/1 βολή, 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Πυρλής με 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ είχε 0/4 δίποντα.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 10, Κάντζιος 12 (1), Καραμπάς 14, Καρράς 4, Ρουσιώτης 9 (3), Μότσιος 14, Σταυρόπουλος 23, Χατζημιχαήλ 8 (2)

Χαρμάνι Μιλάνο (Καρέλλος): Riki Riki 13 (3), Λιαμπότης 4, Μανιάτης 2, Πυρλής, Τρισμπιώτης 7 (1), Μπιμπλής 12 (1), Καρέλλος

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Harlems, με 5 παίχτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων!