22/01/2024
Patras LakiStars 25 8 19 17 - 69 -
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 12 18 10 3 - 43 -

Σαρωτικοί οι Lakistars, πήραν παραμάζωμα τους ελλιπείς Μαέστρους

Patras Lakistars και Μαέστροι αναμετρήθηκαν στο Πάρκο για τη νέα αγωνιστική στη Development League. Εκεί είδαμε του πρωταθλητές να είναι κυρίαρχοι καθ'ολη τη διάρκεια του αγώνα και να φεύγουν με την πολυπόθητη νίκη με το ευρύ 69-43.

Από το πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, οι Lakistars έδειξαν πως θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Παίζοντας φανταστικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, το 1ο δεκάλεπτο έληξε στο 25-12. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι Μαέστροι είχαν στη διάθεσή τους μόλις 6 παίκτες, γεγονός που έκρινε ακόμη πιο δύσκολο το παιχνίδι για αυτούς. Οι Lakistars έδειξαν την ίδια διάθεση και στην 2η περίοδο, κάνοντας το τέλειο ημίχρονο. Μετά το 19-10 επιμέρους, οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στην επανάληψη με Double Score υπέρ των γηπεδούχων (44-22).

Πλέον, οι Μαέστροι είχαν να ανέβουν ένα "βουνό" για να έχουν οποιαδήποτε τύχη στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η παρουσία τους στην 3η περίοδο ήταν κάτι παραπάνω από καλή και κατάφεραν να μειώσουν στους 12 (52-40). Ήξεραν πως αν αυτή τους η αντεπίθεση έχει συνέχεια, τότε μπορούν να ελπίζουν ακόμα και στη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν που θα μιλούσε και πάλι η εμπειρία των πρωταθλητών. Με τον παράγοντα "κούραση" να είναι ενάντια στους φιλοξενούμενους, οι Lakistars θα ξέφευγαν και πάλι στο σκορ. Πλέον, δεν υπήρχε επιστροφή για τους Μαέστρους. Έτσι με ένα 17-3 επιμέρους, οι Lakistars θα έφευγαν με το ροζ φύλλο, με το τελικό 69-43.