27/03/2023
Ξ@δερforce 16 21 17 13 - 67 -
Patras Havalakers 24 18 13 20 - 75 -

Σκορ και θέαμα, με νικητές τους Havalakers

Όπως τα περισσότερα παιχνίδια των Havalakers, έτσι και αυτό απέναντι στους Ξ@δερforce θύμιζε περισσότερο...All Star Game, καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και αλέγρο μπάσκετ, αποζημιώνοντας όσους παρακολούθησαν τον αγώνα. Νικητές αναδείχθηκαν οι Havalakers (67-75), επιστρέφοντας με αυτό τον τρόπο στον δρόμο των επιτυχιών.

Το ασύλληπτο...κρεσέντο του Παπαδόπουλου έξω από τα 6,75 στην Α' περίοδο, ήταν αυτό που έβαλε εξ αρχής σε θέση οδηγού τους Havalakers, οι οποίοι έπαιξαν πολύ όμορφο και παραγωγικό μπάσκετ και κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 8 πόντους (16-24).

Στη δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Χατζή, οι Ξ@δερforce άρχισαν να ανακάμπτουν και παρά το γεγονός πως η άμυνά τους έμπαζε...νερά, μέσω της καλής τους επίθεσης έβρισκαν τον τρόπο να μένουν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-42.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στην Γ' περίοδο, με τους Ξ@δερforce να βελτιώνονται και στα μετόπισθεν, δεχόμενοι μόλις 13 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να μπουν στην τελευταία περίοδο από σχεδόν κοινή αφετηρία (54-55), αφήνοντας ορθάνοιχτους λογαριασμούς για το φινάλε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ποιότητα και η εμπειρία των Havalakers αποτέλεσαν τους παράγοντες που έκριναν το ματς, ώστε να έρθει η πολυπόθητη νίκη για αυτούς. Με το τελικό 67-75 σφραγίστηκε μια αγχωτική, αλλά συνάμα υπερπολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια των Havalakers για ένα καλό πλασάρισμα, εν όψει των Play Offs.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σπίνος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ξ@δερforce: Δρούγας 17, Μαρκόπουλος Π. 6, Μαρκόπουλος Λ. 5, Σιδέρης, Φάλαρης 12, Χατζής 25, Χριστοδούλου 2

Havalakers: Δρίβιλας 6, Καλός 5, Κυρσανίδης 4, Μαγγιώρος 1, Ροκανάς, Σύψας 19, Σπίνος 15, Τζέλης, Χρυσανθόπουλος 6