08/06/2022
New World Fix 12 13 20 19 - 64 -
Deportivo Faliro 10 18 24 21 - 73 -

Σε αναμονή αντιπάλου η Deportivo!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον τρίτο όμιλο της Summer Master League η Deportivo HNC Coin, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε τους New World Fix με 64-73 στο ΣΕΦ και περιμένει να δει σε ποια θέση θα τερματίσει, ενώ οι ηττημένοι αποχαιρέτησαν μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους New World Fix, καθώς με 6 πόντους του Κουτουζή και 4 του Ζωιτού, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-2, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου ο Κριεκούκης έβαλε δύο τρίποντα και μαζί με τους 4 πόντους του Μαρούσου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι, 12-10.

Στην δεύτερη περίοδο η Deportivo HNC Coin συνέχισε την αντεπίθεσή της και με τους Παύλου, Πέττα και Κριεκούκη να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 25-28. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ζωιτός και Σιάποντης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +9, και με 7 πόντους του Γάτσιου, δύο τρίποντα του Κριεκούκη και 5 πόντους του Πέττα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 45-52. Την ομάδα του Τασιούδη διατήρησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Κουτουζής (8π), Ζωιτός (6π) και Ζαμπέτης (6π). Σκορ τρίτης περιόδου 45-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Τσάβαλο, Πέττα, Κριεκούκη, Γάτσιο και Μαρούσο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-73. Για τους New World Fix στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Βελιζιώτης, Χαντάντ, Ζωιτός και Σιάποντης, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν τον αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 21/54 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/7 βολές, 15/41 δίποντα και 12/38 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωιτός με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 9/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Deportivo HNC Coin ο Κριεκούκης με 24 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντα και 8/18 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Τασιούδης): Λογγίτσης, Ζωιτός 23 (1), Ζαμπέτης 6, Σιάποντης 9 (1), Βελιζιώτης 8 (2), Κουτουζής 16 (2), Μπερδεμπές, Χαντάντ 2

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Παύλου 6 (2), Τσάβαλος 7 (1), Κριεκούκης 24 (😎, Μαρούσος 8, Πέττας 22 (1), Γάτσιος 9, Κόφφας 2, Μαρινάκης

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο φωτιά της Deportivo, Κριεκούκη – Πέττα!