28/09/2020
Anonymous BC 18 16 12 14 - 60 -
La Bola De Papel 15 12 13 4 - 44 -

Σε αναμονή οι Anonymous!

Με νίκη ολοκλήρωσαν την φάση των ομίλων του Basketaki Cup οι Anonymous, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 19ου ομίλου επικράτησαν των La Bola De Papel με 60-44 και περιμένουν μήπως περάσουν στην επόμενη φάση από τους καλύτερους δεύτερους!

Οι Anonymous μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Μπουτσικάκη, 6 πόντους του Ουζουνίδη, 3 του Δρακόπουλου και τρίποντο του Μπαλάσκα, προηγήθηκαν με 10-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 18-15. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κουτρόπουλος και Κούτρας με 10 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Χειλάκη να οδηγεί το ματς και με δύο νέα τρίποντα του Μπουτσικάκη και 4 πόντους του Ουζουνίδη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 34-27. Για τους La Bola De Papel σε εκείνο το διάστημα τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Κουτρόπουλος και Φλώρος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Anonymous έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 11 πόντων, 40-29, μετά από 4 πόντους του Μπέλλου, 4 του Μπουτσικάκη και τριποντάκι του Μπαλάσκα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Αναγνώστου απάντησε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Σωτηρόπουλο με 6 πόντους, μείωσε στους 6, 46-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι No Name έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Γαλανάκη (6π) και Μπουτσικάκη (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-44. Κόλλησαν επιθετικά στα τελευταία λεπτά οι La Bola De Papel, με τους Σωτηρόπουλο και Κουτρόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 13/37 δίποντα και 9/20 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 24 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/21 βολές, 12/35 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Anonymous ο Μπουτσικάκης με 20 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 0/1δίποντο και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Κουτρόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 3/11 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη με την σειρά του.

Anonymous (Χειλάκης): Καστρινός 2, Αλεφαντινός, Γαλανάκης 9 (1), Μπαλάσκας 8 (2), Ελευθεριάδης, Μπουτσικάκης 20 (6), Ουζουνίδης 10, Δρακόπουλος 5, Πολυχρόνου 2, Μπέλλος 4

La Bola De Papel (Αναγνώστου): Σωτηρόπουλος 8, Κουτρόπουλος 19 (3), Σίνης, Μαστορέλης 4, Καραστάθης 1, Κοντίνος 1, Μαρινάκης, Φλώρος 4, Οικονόμου 2, Κούτρας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Peter Μπουτσικάκη έξω από την γραμμή των 6,75μ!