25/11/2019
Hustlers 7 11 9 9 - 36 -
Singular Logic 10 11 12 11 - 44 -

Σε ανοδική πορεία η Space Hellas 2!

Το απογευματάκι της Κυριακής , 24 Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, η Space Hellas 2 ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε δίκαια με 44 – 36 των Hustlers.

Η Space έβρισκε πόντους στο ξεκίνημα από Παλαιοκώστα , Καρζή και Παπαευαγγέλου, ενώ οι Hustlers με Καρακατσάνη, Σωτηρόπουλο και Κόπελο μείωσαν σε 7– 8. Καραφώτης και Παλιοκώστας έβαλαν από μία βολή ο καθένας και διαμόρφωσαν το 7 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τρίποντο του Χατζησάββα και δίποντο του Μαρίνου, όμως οι γηπεδούχοι με 6 πόντους του Καρακατσάνη και δίποντο του Aλτιπαρμάκη ισοφάρισαν 15 – 15. Στην συνέχεια η Space με Παλιοκώστα και Παπαευάγγελου πήρε το προβάδισμα ενώ ο Αλτιπαρμάκης με τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 18 – 21.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σωτηρόπουλο να μειώνει στον πόντο, όμως η Space έβγαλε γρήγορη αντίδραση και με 4 πόντους του Δευτεραίου , τρίποντο του Καπλάνη και δίποντο του Παπαευαγγέλου πήρε προβάδισμα 10 πόντων (20 – 30). Στην συνέχεια οι Hustlers πλησίασαν με 5 πόντους του Σωτηρόπουλου και δίποντο του Αλτιπαρμάκη ενώ Παπαευαγγέλου με βολή και Δευτεραίος διαμόρφωσαν το 27 – 33.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Space να βρίσκει λύσεις με τρίποντο του Καπλάνη και 4 πόντους του Ευαγγέλου , ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο Κόπελος, Σωτηρόπουλος και Γρίβας μείωσαν σε 34 – 40. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ο Παπαευάγγελου με δύο συνεχόμενα καλάθια τελείωσε ουσιαστικά το ματς και ο Σωτηρόπουλος απλά μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 36 – 44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κόπελος με 5 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και με 1 τάπα.

Συνολικά οι Hustlers είχαν 12/46 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 3/10 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη.
Η Space είχε 15/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 5/10 βολές , κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασιστ , έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Hustlers (Αλτιπαρμάκης): Κόπελος 5( 15ρ.), Σωτηρόπουλος 13 (11ρ.), Αντωνάδος , Aλτιπαρμάκης 7 (10ρ.), Γρίβας 3, Καρακατσάνης 8 (7ρ.).

Space Hellas 2( Καπόπουλος): Αράπογλου, Καπλάνης 6, Παπαευαγγέλου 17, Χατζησάββας 3, Μαρίνος 2, Καρζής 2, Καραφώτης 1 (5ας.), Αλεβίζος, Παλιοκώστας 7 (7ρ.), Δευτεραίος 6(7ρ.), Μερτζάνης.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Space να πάρει το ματς.