09/12/2019
Butchers 7 5 15 5 - 32 -
Ιχώρ 16 14 12 12 - 54 -

Σε ανοδική πορεία ο Ιχώρ!

Την ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε γι’ ακόμα ένα παιχνίδι ο Ιχώρ, αφού για τον δεύτερο όμιλο της Development League επικράτησε εύκολα στο ΓΣΠ των Butchers με 32-54.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι φιλοξενούμενοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Ευαγγέλου, Στάμαργα, Παππά και Γαλανάκη προηγήθηκαν με 7-16. Ο Κουμπούρος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους Butchers, σημειώνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «άσπροι» συνέχισαν να έχουν εξαιρετική απόδοση, με τον Πετρίδη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά στην επίθεση και την διαφορά να εκτοξεύεται στο +18 (12-30) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι των Butchers ήταν και πάλι προβλέψιμο, με τον Κουμπούρο να είναι συγκινητικός, όντας ο μοναδικός σκόρερ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μπάστα μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγική όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως διατήρησε σχετικά εύκολα την διαφορά σε διψήφια τιμή. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Ευαγγέλου και Παππάς. Ο Ηριώτης προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση των «Χασάπηδων», που δεν βελτίωσαν ωστόσο την απόδοσή τους και βρέθηκαν στο -15 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (27-42).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο Ιχώρ συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ. Έτσι, με καλάθια των Ευαγγέλου, Παππά και Πετρίδη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 5-12 και έφτασε εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 32-54. Η ομάδα του Λαρεντζάκη ήταν κάκιστη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, γνωρίζοντας βαριά ήττα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Ευαγγέλου με double double και 17 πόντους (7/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουμπούρος με 18 πόντους (7/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα (29,7%), 3/16 τρίποντα (18,8%) και 1/9 βολές (11,1%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/57 δίποντα (33,3%), 3/18 τρίποντα (16,7%) και 7/9 βολές (77,8%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Butchers (Λαρεντζάκης): Αλεξόπουλος, Ηριώτης 11 (1), Καουκάκης 3 (1), Λειβαδάρης, Κουμπούρος 18 (1), Βαφειάδης

Ιχώρ (Μπάστας): Παππάς 18, Στάμαργας 3 (1), Πετρίδης 11 (1), Σταμάτης (13 ριμπ.), Ευαγγέλου 17, Λεβέντης, Γαλανάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Παρά το λειψό ρόστερ, ο Ιχώρ έπαιξε όμορφο μπάσκετ και πήρε μία ακόμα νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Η κάκιστη εμφάνιση των Butchers.