03/12/2023
Black Mapa 17 12 9 11 - 49 -
Ανακασιακός 11 9 13 10 - 43 -

Σε απόλυτη ισορροπία to Black Mapa!

Καλύτερη ήταν το Black Mapa στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Γιανναράκη, Αναγνωστόπουλο και Καλογερόπουλο προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 17-11. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά είδαν τους Ζουγανέλη, Μιχαήλ και Κοζαλάν να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Παπαναστασόπουλο και Γαλανόπουλο και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα (29-20). Οι παίχτες του Ανακασιακού κυμάνθηκαν και πάλι σε ρηχά νερά, αφού σημείωσαν μόλις 9 πόντους και παράλληλα δεν έβγαλαν την απαραίτητη ενέργεια στην άμυνα.

Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση οι "μαύροι" έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, αφού "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Ο Ανακασιακός στα τελευταία λεπτά έβγαλε σημάδια αντίδρασης, μείωσε σε 38-33 με τους Μιχαήλ, Τζομπανάκη και Κοζαλάν και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα ωστόσο να μην αλλάζει χέρια. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μείωσαν μέχρι και το καλάθι χάρη στους Μιχαήλ και Ζουγανέλη, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση, έκαναν καλή διαχείριση και με καλάθια των Γιανναράκη και Καλογερόπουλου έφτασαν στη νίκη με 49-43.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιανναράκης με 17 πόντους (5/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/43 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Black Mapa(Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 14, Γαλανόπουλος 4, Γιανναράκης 17 (1), Καλογερόπουλος 7, Παναστασοπουλος 7, Συλαϊδής

Ανακασιακός: Ζαφειρόπουλος 2, Ζουγανέλης 20 (2), Κοζαλάν 4, Κοτοπούλης 2, Μακρής, Μιχαήλ 13 (1), Τζομπανάκης