22/10/2023
Young Ballers BC 20 11 19 18 - 68 -
Komic Mastoras BC 14 7 10 14 - 45 -

Σε δεύτερη μοίρα η δεύτερη νίκη των Ballers!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Young Ballers επικράτησαν άνετα του Komic Mastora με 68-45 και έφτασαν τις δύο νίκες στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, με το αποτέλεσμα ωστόσο να περνά σε δεύτερη μοίρα, καθώς το ματς σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Dai Yi.

Με εξαιρετικό ρυθμό σκόραραν στα πρώτα λεπτά οι Πράσινοι, βρίσκοντας λύσεις από τους Μπάραμπα (8π.), Κολυβάκη (5π.), Ζορμπάνο (2π.) και τον μετέπειτα άτυχο της βραδιάς Yi (2π.). Ο Komic είχε τρόπο απάντησης κυρίως με τα μακρινά σουτ του Γιωτόπουλου (6π.), αλλά και τις εμπνεύσεις του Νικόλα (6π.) στο low post, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ιδιαίτερα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η επιθετική παραγωγή μειώθηκε εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-7 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο τραυματισμός του ψηλού των γηπεδούχων πάγωσε τους παίκτες των δύο ομάδων και χάλασε το κλίμα του αγώνα. Οι Ballers, πάντως, διατήρησαν τα ηνία και πήγαν προς τα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου 31-21.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ξανά πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 19-10, εκτόξευσαν τη διαφορά, έχοντας τον συνήθη ύποπτο Κολυβάκη (11π.) σε ημιάγρια κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, ο Λίγγρης (8π.) ήταν σπουδαίος, αλλά και μόνος σε αυτό το διάστημα για τον Komic Mastora που βρέθηκε απότομα στο -19. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πράσινοι όχι απλώς διαχειρίστηκαν, αλλά διεύρυναν τη διαφορά, αναγκάζοντας και πάλι σε αρκετά λάθη τους φιλοξενούμενους και έχοντας για δράστες στην επίθεση τους Κρόκο (7π.), Μπάραμπα (6π.), Κολυβάκη (3π.) και Αργυρόπουλο (2π.). Ο Komic, από την άλλη, βελτίωσε αρκετά την εικόνα του στο φινάλε, χάρη στους Γιωτόπουλο (8π.), Σερεβέτα (4π.) και Λίγγρη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα οι Young Ballers, 17/43 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα ο Komic Mastoras είχε 15/48 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σερεβέτας με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Dai Yi 2, Αργυρόπουλος 2, Ζορμπάνος 5 (1), Θεανίδης, Κολυβάκης 22 (5), Κρόκος 9, Μπάραμπας 24 (1), Στεφανάκος 4 (1).

Komic Mastoras (Σερεβέτας) : Αυγερινός 3 (1), Γιωτόπουλος 16 (3), Κυριαζόπουλος, Λίγγρης 12, Μελέκος 2, Νικόλας 8, Σερεβέτας 4, Χρυσοχοίδης.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Ballers στην άμυνα.