21/10/2023
Orlando Tragics 15 12 9 7 - 43 -
Peristeri Wardogs 8 6 15 4 - 33 -

Σε δεύτερη μοίρα η νίκη για τους Τραγικούς!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Orlando Tragics επικράτησαν των Peristeri Wardogs με 43-33 σε ένα που σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς των Κριαλάκου, Τσαμουρά και Κ. Καρακατσάνη. Οι Tragics με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 7 βαθμούς, ενώ οι Trelleborg παρέμειναν χωρίς νίκη, παρά την εξαιρετική τους προσπάθεια στην τρίτη περίοδο.

Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους, αφού με σημαντική επιθετική πολυφωνία και 6 διαφορετικούς σκόρερ οι Tragics μπήκαν σε θέση οδηγού. Το δίδυμο Βακολέτος (4π.) - Σοφός (4π.) κράτησε τους Wardogs σε λογική απόσταση στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Tragics επικράτησαν με double score 12-6, χάρη στους Κωνσταντινίδη (3π.), Σπυράτο (3π.), Παπαντώνη (2π.) και Δημακαράκο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Wardogs δυσκολεύτηκαν και πάλι στο σκοράρισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο -13. Σκορ ημιχρόνου, 27-14.

Μετά την ανάπαυλα οι Peristeri Wardogs μεταμορφώθηκαν. Με τον Σοφό (4π., 3 ασί.) να ντύνεται Γιόκιτς και τους Καρκατσούλη (7π.) και Νικολαρόπουλο (4π.) να προσφέρουν λύσεις με συνέπεια, οι Περιστεριώτες σκόραραν περισσότερους πόντους από όσους σκόραραν σε όλο το πρώτο μέρος. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι Tragics, μπαίνοντας όμως στη κρίσιμη τελευταία περίοδο με +7, χάρη κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ακτύπη (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Wardogs δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην αντεπίθεσή τους. Οι Tragics έσφιξαν την άμυνά τους και χωρίς να ενθουσιάσουν επιθετικά έφτασαν σχετικά εύκολα στη δεύτερη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development.

Στο τέλος του αγώνα, οι Orlando Tragic είχαν 12/40 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Peristeri Wardogs είχαν 12/46 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Στασινός με 6 πόντους, έχοντας ½ δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Σοφός με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Orlando Tragic (Κριαλάκος) : Αγγελιδάκης 3, Ακτύπης 9, Δημακαράκος 2, Κριαλάκος 3, Κωνσταντίνου 6 (2), Ποθητός 2, Σπυράτος 3 (1), Στασινός 6, Τσαμουράς 3 (1).

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Βακολέτος 4, Καρακατσάνης Θ. 5 (1), Καρακατσάνης Κ., Καρκατσούλης 7 (1), Καρλής 1, Μυτιληναίος, Νικολαρόπουλος 6, Σοφός 10, Σπυρέλης.

Τι δεν μας άρεσε : Οι σοβαροί τραυματισμοί που χάλασαν το κλίμα της αναμέτρησης.