17/03/2022
Pistachios 14 9 25 11 - 59 -
ThunderDogs 20 18 20 14 - 72 -

Σε διαρκή άνοδο οι Thunderdogs!

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Thunderdogs το βράδυ της Τετάρτης 16 Μαρτίου στον Κολωνό, καθώς με πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα σε ένα όμορφο παιχνίδι, επικράτησαν με 59 – 72 απέναντι στους μαχητικότατους Pistachios.

Οι Thunderdogs είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον φοβερό και τρομερό Ευστάθιο Καπαρελιώτη να πετυχαίνει 17 από τους 20 πόντους της ομάδας του. Για τους Pistachios , ο Τσίτουρας ήταν μπροστάρης με 6 πόντους και τον ακολούθησαν Τάλαρος και Κοντογιάννης που έβαλαν από 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Στεφανέας και Τσιρίγκας είχαν από 5 πόντους με τον Καπερελιώτη να ακολουθεί με 4 και τον Πίνα να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τα Φυστίκια ο Χατζηγεωργιάδης ήταν πρώτος σκόρερ με 5 πόντους με τον Φλίγκο να προσθέτει ένα καλάθι(23-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό από πλευράς σκορ(25-20) και θεάματος, με τους Thunderdogs να διατηρούν προβάδισμα 10 πόντων (48 – 58). Καπαρελιώτης με 5 και Πέππας, Σεφέρης με 4 πόντους οδηγούσαν την επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους , ξεχώρισε ο συγκλονιστικός Τάλαρος με 8 πόντους με τον Κοντογιάννη να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 6.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες κατέβασαν ρυθμούς, με τους Thunderdogs να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με νίκη 59 – 72. Τσίτουρας με 4 και Κοντογιάννης, Τάλαρος με 3 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Pistachios , ενώ το θετικό αποτέλεσμα των φιλοξενούμενων, υπέγραψαν κυρίως οι Καπαρελιώτης με 5 και Σεφέρης με 4 πόντους αντίστοιχα(59-72).

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευστάθιος Καπαρελιώτης με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Pistachios είχαν 18 / 47 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 14 / 26 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Thunderdogs είχαν 19 / 40 δίποντα, 8 / 29 τρίποντα, 10 / 22 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης ): Παπακαλοδούκας, Χατζηγεωργιάδης 9, Φλίγκος 10(9ρ.), Τάλαρος 14(8ρ.), Κοντογιάννης 13(7ρ.), Τσίτουρας 13( 11ρ.), Παπαγεωργίου(8ρ.).

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 3, Σεφέρης 11, Πέππας 7(7ρ.), Γιακιντζής, Καπαρελιώτης 29(7ρ.),Πίνας 3, Παπαγεωργίου, Στεφανέας 13(13ρ.), Τσιρίγκας 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Αυτή η παιχτάρα ο Καπαρελιώτης!