10/07/2021
Αναλώσιμοι 22 27 22 22 - 93 -
Slam Ducks 11 7 12 18 - 48 -

Σε εκπληκτικό φεγγάρι οι Αναλώσιμοι!

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Αναλώσιμοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Slam Ducks, με 93-48, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό του Κολωνού.

Ο Ταλιούρας μπήκε …δαιμονισμένος στο παρκέ, ευστοχώντας από παντού και δίνοντας από νωρίς προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η ευστοχία των Αναλωσίμων συνεχίστηκε και παρά τις προσπάθειες των Δαβιδέλη και Σαραγά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-11.

Ταλιούρας και Χρηστακάκος αποτέλεσαν ένα αχτύπητο δίδυμο μακρυά αλλά και κοντά στο καλάθι, με την ποιότητα τους να επιτρέπει στους Αναλώσιμους να αυξήσουν τη διαφορά περαιτέρω, με τον Αντωνιάδη να …σιγοντάρει και τη διαφορά να κλείνει στο συν 31, 49-18 για ημίχρονο.

Οι Χάλδας και Δαβιδέλης προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην επανάληψη για Slam Ducks, αλλά ο Χρηστακάκος είχε διαφορετική άποψη, με τον εξαιρετικό αθλητή των γηπεδούχων να κυριαρχεί και να ανεβάζει τον πήχη πολύ ψηλά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 71-30.

Χάλδας και Δαβιδέλης βρήκαν χώρο και ελεύθερα σουτ στο ελεύθερο για …δοκιμές και τρέξιμο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Αναλώσιμους να παίρνουν τη νίκη με 93-48.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο …αθόρυβος Δημήτρης Ιορδάνου με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.  Από Slam Ducks ξεχώρισε ο Κώστας Χάλδας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/44 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 9/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη. Οι Slam Ducks είχαν 13/36 διποντα, 4/21 τρίποντα, 10/20 βολές, 29 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 11, Μανώλης 8 (6 ριμπ, 7 ασ.), Φωτίου 14, Ταλιούρας 19, Ιορδάνου 6 (15 ριμπ.), Χρηστακάκος 21, Λιάσκας, Χρονόπουλος 6, Νικολόπουλος 8.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας 16, Σαραγάς 4, Γαλάνης 2, Προφήτης 7 (12 ριμπ.), Ισαακίδης 4, Μαργάνης 3, Δαβιδέλης 12, Καραλουκάς.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική συνολική εικόνα των Αναλωσίμων.