10/02/2022
Gourmedistas 15 1 16 17 - 47 -
Elapuse BC 7 23 11 18 - 59 -

Σε ένα δεκάλεπτο έβγαλε την δουλειά η Ela Puse!

Επιστροφή στις νίκες για την Ela Puse στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική κέρδισε τους Gourmedistas με 47-59 στο κλειστό του Κολωνού, στηριζόμενη στο τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο όπου έτρεξε 23-1 σερί!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gourmedistas στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Σαΐτη, άλλους τόσους του Πλακομιχελάκη και τρίποντο του Αναστόπουλου, προηγήθηκαν με 15-7. Ο Σαραντόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο η Ela Puse έστησε το δικό της πάρτι στον Κολωνό, έτρεξε 23-1 επιμέρους σκορ και με δράστες στην επίθεση τους Δεσύπρη (6π), Σαραντόπουλο (5π), Ζορμπά (5π) και Κουτσούκο (4π), πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 16-30. Τον μοναδικό πόντο των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Σαΐτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gourmedistas βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Προβατά, 5 του Παπαδάκη, 3 του Καλοχριστιανάκη και τρίποντο του Σαΐτη, μείωσαν από τους 16 στους 9, 32-41. Την παρέα του Αναγνώστου διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Ζορμπάς, Σαραντόπουλος, Φραγκογιάννης, Κωνσταντινίδης και Ψαλιδόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ela Puse είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Δεσύπρη, Κωνσταντινίδη, Σαραντόπουλου, Κουτσούκου και Ψαλιδόπουλου, έφτασε εύκολα στη νίκη με 47-59. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σαΐτης, Αναστόπουλος και Καλοχριστιανάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 12/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/16 βολές, 20/39 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Σαΐτης με 17 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Ela Puse ο Σαραντόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 7/11 δίποντα. Πήρε 22 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες.

Gourmedistas (Σαΐτης): Παπαδάκης 5 (1), Πλακομιχελάκης 4, Σαΐτης 17 (1), Αναστόπουλος 10 (2), Καλοχριστιανάκης 8, Τουμπανάκης 2, Προβατάς 1

Ela Puse (Αναγνώστου): Κωνσταντινίδης 6 (2), Φραγκογιάννης 2, Δεσύπρης 11 (1), Ψαλιδόπουλος 6, Κουτσούκος 8, Αναγνώστου, Σαραντόπουλος 18, Ζορμπάς 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Ela Puse μέσα στο ζωγραφιστό!