08/04/2022
Delicatoi 18 14 18 16 - 66 -
Hurricanes 13 10 6 14 - 43 -

Σε φόρμα οι Delicatoi!

Έντονες και δυνατές οι μονομαχίες στο παρκέ του ΣΕΦ από το ξεκίνημα του αναμέτρησης, με τους Χάρο και Βρακά να εκτελούν για τις δύο παρέες στο πρώτο δίλεπτο από τα 6.75. Ο Ζωγραφάκης ήταν…efficient από κοντά και με όμορφα καλάθια έβαλε μπροστά τους μαύρους με 18-13 για πρώτη περίοδο.

Ο Σκλάβος το πήρε… προσωπικά και με όμορφες ατομικές προσπάθειες στο ποστ κρατούσε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Ο Ζωγραφάκης παρέμεινε ενεργητικός και… κομβικός και κάπως έτσι οι Delicatoi εκμεταλλεύτηκαν το κακό διάστημα των Hurricanes και μπήκαν μπροστά με 32-23 στα αποδυτήρια.

Εκτόξευση της διαφοράς στο +20, με τον Βρακά να μπαίνει… δαιμονισμένος και να εκτελεί από κάθε σημείο του παρκέ. Οι Hurricanes προσπάθησαν να βάλουν τον Λατίφη στο παιχνίδι, ο Ιωαννίδης σκόραρε και έδωσε μάχες στο ποστ, με την ψαλίδα όμως να παραμένει μεγάλη και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-29.

Άψογη διαχείριση και σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από την παρέα του Σκλάβου, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στους γηπεδούχους με τελικό σκορ 66-43, δείχνοντας πως οι Delicatoi θα αποτελούν… πρόβλημα για όποιον τους αντιμετωπίζει.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 14 πόντους, 23 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη. Από Hurricanes ξεχώρισε ο Παρασκευάς Ιωαννίδης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/40 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 9/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/46 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 3/4 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Delicatoi (Σκλάβος): Αστυφίδης 8, Ζωγραφάκης 12, Γουλανδρής 2, Σκλάβος 14 (23 ριμπ.), Δούκας 4, Παπαχαραλάμπους 2, Τζεδάκης, Βρακάς 24, Μαλακατές.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 6, Μακρής, Ιωαννίδης 14, Ταμιωλάκης 2, Φραγκούλης, Λατίφης 9, Παπαδημητρίου 2, Κασσελάκης 1, Βασιλειάδης, Περσίας 9.

Τί μας άρεσε: Η… ορχήστρα που έχουν οι Delicatoi, ο Στέφανος Βρακάς!