10/12/2022
Most Wanted 9 18 15 16 - 58 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 19 18 15 - 69 -

Σε καλό φεγγάρι οι Brooklyn Bets !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Most Wanted υποδέχθηκαν τους Brooklyn Bets για την 7η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του Μάριου Αγγελόπουλου μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησε σχετικά άνετα με 58-69. Δεύτερη διαδοχική νίκη για τους Bets, τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους Most των πολλών απουσιών – τραυματισμών.

Εξαιρετική εκκίνηση πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές. Με τους Μουχίμογλου (5π.), Αγγελόπουλο (4π.), Αγρέβη (3π.), Μπαμπάτσικο (3π.) και Ρούσσο (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι Bets εκμεταλλεύτηκαν το νευρικό ξεκίνημα των γηπεδούχων και μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Most Wanted, καθώς μονάχα ο Παπαδόπουλος (8π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σάκη Καραμασιώτη άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά, χάρη στους Παπαδόπουλο (6π.) Νικολάου (5π.), Κωνσταντίνου (4π.) και Διονυσόπουλο (3π.). Τα προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο, παρέμειναν μεγάλα και έτσι οι Brooklyn Bets διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 27-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Brooklyn Bets συνέχισαν να ελέγχουν το ματς. Με πρωταγωνιστή τον Μουχίμογλου (9π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Αγγελόπουλο (4π.), Σάλλαρη (2π.), Αγρέβη (2π.) και Μπαμπάτσικο (2π.) οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτης της διαφοράς. Οι Most Wanted, από την άλλη, βασίστηκαν στους Κωνσταντίνου (5π.), Παπαδόπουλο (3π.), Πίκουλη (3π.), Μπλιθικιώτη (2π.), όμως είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Most Wanted πάλεψαν για την ανατροπή, όμως οι Bets είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση. Σκοράροντας με τους Αγγελόπουλο (6π.), Μουχίμογλου (3π.), Ρούσσο (2π.), Αγρέβη (2π.) και Μαυρογιαννάκη (2π.) το Brooklyn κατάφερε να επικρατήσει χωρίς ιδιαίτερο άγχος και να αφιερώσει την νίκη στον,άδικο χαμό του φίλου τους,Σταύρο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 17/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 6/19 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Bets είχαν 19/34 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 19/30 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Καραμασιώτη) : Ελευθεράκης 4, Κωνσταντίνου 12, Παπαδόπουλος 22 (3), Διονυσόπουλος 7 (1), Κάλας, Κουσάκης, Ντάνασης, Μπλιθικιώτης 2, Νικολάου 8 (2).

Brooklyn Bets (Παναγιώτου) : Αγγελόπουλος 19 (1), Ρούσσος 6, Αγρέβης 12 (1), Μουχίμογλου 19 (2), Μαυρογιαννάκης 2, Μπαμπάτσικος 9, Σάλλαρης 2.

Τι μας άρεσε : Το πρώτο δεκάλεπτο των Brooklyn Bets.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Ντάναση, περαστικά Γιώργο !