19/09/2022
West Kings 24 20 16 23 - 83 -
Reload 14 19 11 20 - 64 -

Σε ρυθμούς Γεωργούση οι πρωταθλητές!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα των West Kings στην φετινή Elite League by Betsson, καθώς οι πρωταθλητές ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Reload με 83-64 στο Περιστέρι!

Με τον Σπύρο Γεωργούση να ξεκινάει σεληνιασμένος το ματς πετυχαίνοντας 17 πόντους και τον Σταυρούλη να προσθέτει 5, οι West Kings πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, 24-14. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Γουρνά να σκοράρει 4 πόντους και τον Λουφόπουλο 3.

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι ξέφυγαν στους 18, 34-16, είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 6, 36-30, και τελικά με ακόμη 7 πόντους του Γεωργούση, 6 του Φωτόπουλου και 5 του Σταυρούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 44-33. Τους Reload κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Ορέστη, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Πανταζής και Τριχιάς.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Μαρφαντά διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια του και με 5 πόντους του Βήττα και τρίποντο του Πεζούλα, βρέθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου στο +16, 60-44. Δεν μπόρεσαν οι παίχτες του Περιβολάρη να απειλήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Ορέστη να σκοράρει 3 πόντους και τους Αρτουσένκο, Τριχιά, Σαραντόπουλο και Πανταζή να βάζουν από 2 έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 60-44!

Με την διαφορά στους 16, 60-44, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι πρωταθλητές έφτασαν εύκολα στη νίκη με 83-64, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργούση, Φωτόπουλου, Σταυρούλη και Τσεμπέρη. Για τους Reload στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Βρέλλης, Λουφόπουλος και Ορέστης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 20/37 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/28 βολές, 19/47 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των West Kings ο Γεωργούσης με 35 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/9 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Reload ο Τριχιάς με 5 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/1 δίποντο και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

West Kings (Μαρφαντάς):Αναστόπουλος, Πεζούλας 3 (1), Τσεμπέρης 3 (1), Βήττας 5 (1), Φωτόπουλος 18, Σταυρούλης 15 (1), Γεωργούσης 35 (6), Ρουμελιώτης 2, Κυρμίζογλου 2

Reload (Περιβολάρης): Τριχιάς 5 (1), Αρτουσένκο 2, Βρέλλης 7 (1), Ορέστης 14 (3), Σούλτης, Πανταζής 7, Σαραντόπουλος 6, Γουρνάς 6, Λουφόπουλος 12, Σωτηρόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι West Kings και η τρομερή ευστοχία των Γεωργούση - Φωτόπουλου!