08/10/2019
Komic Mastoras BC 4 6 8 23 - 41 -
Baca Juniors BC 15 21 17 7 - 60 -

Σε ρυθμούς… προπόνησης η Baca Juniors!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Komic Mastoras υποδέχτηκαν τoυς Baca Juniors. Σε ένα παιχνίδι του 29ου ομίλου του Winter Cup που από νωρίς ήρθε η διαφορά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι με τους Κοττέα(16π.) και Κασφίκη(10π.), επικράτησαν εύκολα της παρέας των Αυγερινού(8π.) και Σερεβέτα(7π.), οι οποίοι αναζητούν ακόμη τα πατήματά τους. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 41-60 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο για τους Baca Σοφικίτης και Κοττέας, αλλά η απάντηση ήρθε από την βολή του Παναγόπουου για το 1-3 στο πρώτο κιόλας λεπτό. Δέκα σερί πόντοι των φιλοξενούμενων που ακολούθησαν από Κοττέα(2π.), Σοφικίτη(4π.), Μπαρμπάκη(2π.) και Κασφίκη(2π.), έγραψαν το 1-13. Στο τελευταίο λεπτό οι Komic με το γκολ-φάουλ του Ευσταθόπουλου μείωσαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 4-15.

Δυναμικά μπήκαν οι Baca στην δεύτερη περίοδο έχοντας εξαιρετικά πατήματα και εντυπωσιάζοντας με δύο τρίποντα του Κοττέα, ένα του Καρέτσου και ένα του Δημητρούλια για το 4-29. Στα 4:30 που ακολούθησαν, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τρεις πόντους του Ευσταθόπουλου και τέσσερις του Αυγερινού, χωρίς όμως να περιορίσουν την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων στην άμυνά τους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 10-37.

Χωρίς άγχος κύλησε η τρίτη περίοδος για τους Baca, καθώς είχαν χτίσει μία καλή διαφορά ασφαλείας, γράφοντας 17 ακόμη πόντους με πρωταγωνιστή τον Δημητρούλια(6π.), ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν και Κοττέας, Σοφικίτης, Κασφίκης, Δασκαλόπουλος και Χανδρινός. Στον αντίποδα οι Komic έγραψαν μόλις οκτώ πόντους με τους Πλατσατούρα(2π.), Γεράκη(4π.) και Αθάνο(2π.), κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 18-54.

Με ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, οι οποίοι έγραψαν δέκα σερί πόντους εκ των οποίων οι πέντε του Αυγερινού, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Σερεβέτα στα επόμενα λεπτά γράφοντας επτά προσωπικούς πόντους. Οι Baca με τους Αρβανίτη, Κασφίκη και Κοττέα υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους στην επίθεση διαμορφώνοντας το τελικό 41-60.

Στο τέλος του αγώνα οι Komic Mastoras είχαν 13/47 δίποντα(27,6%), 3/23 τρίποντα(13%) και 6/16 βολές(37,5%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα οι Baca Juniors είχαν 20/44 δίποντα(45,4%), 5/17 τρίποντα(29,4%) και 5/8 βολές (62,5%). Αντίστοιχα πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Νίκος Κοττέας με  16 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα(83,3%) και 2/3 τρίποντα(66,7%) ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σερεβέτας με 7  πόντους έχοντας 3/6 δίποντα (50%), 0/2 τρίποντα(0,0%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras (Στάμος): Σπυράτος, Αυγερινός 8(1), Αγγελής 6(2), Ευσταθόπουλος 5, Παναγόπουλος 5, Ηλιόπουλος, Αθάνος 4, Πλατσατούρας 2, Γεράκης 4, Σερεβέτας 7

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης 10, Αρβανίτης 6, Καρέτσος 3(1), Κοττέας 16(2), Σοφικίτης 7, Δασκαλόπουλος 3(1), Χανδρινός 4, Μπαρμπάκης 2, Δημητρούλιας 9(1)

Τι μας άρεσε: Καλός ρυθμό κράτησαν οι δύο ομάδες, ενώ έδειξαν και καλή διάθεση για την διεξαγωγή της αναμέτρησης.