28
Hood BC 21 20 22 15 - 78 -
Aces 7 3 6 12 - 28 -

Σε ρυθμούς Πρωτόγερου – Σολδάτου η Hood!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τους West Coast Aces η Hood, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 33ου ομίλου του κυπέλλου επικράτησε εύκολα με 78-28, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα και μετά την ήττα των Γαλατών, έχει μια τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι απέναντι στους Brothers United με νίκη με +5 πόντους.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια ο Χριστοδουλόπουλος, δίνοντας για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου η Hood επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο ματς και με δράστες τους Σολδάτο (7π), Πρωτόγερο (6π), Χατζηδάκη (5π) και Διακονικολάου (3π), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14, 21-7!

Με την τριπλέτα Σολδάτου (8π), Πρωτόγερου (6π) και Χατζηδάκη (4π) να συνεχίζει να χτυπάει στον αιφνιδιασμό, το συγκρότημα του Πατσάκα έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 31 πόντων, 41-10. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους West Coast Aces σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Δημητριάδης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Hood και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 7 πόντους του Πρωτόγερου, δύο τρίποντα του Σαρρή και 5 πόντους του Σολδάτου, έφτασε την διαφορά στους 47, 63-16. Για τους “Άσσους” στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι οι Γιώργος Κοντακιώτης, Γεωργίου και Μαραβέλιας. Σκορ τρίτης περιόδου 63-16!

Με την διαφορά στους 47, 63-16, το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Hood να φτάνει στη νίκη με , έπειτα από 6 πόντους του Πρωτόγερου και τριποντάκι του Σαρρή. Στα τελευταία λεπτά για τους West Coast Aces ξεχώρισε ο Δημητριάδης με 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Τζέρρυ Ναρεκιάν, Γιώργος Κοντακιώτης, Νίκος Κοντακιώτης και Λεοντιάδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 28/43 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 7 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 12/59 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 22 λάθη.

Mvp της Hood ο Πρωτογερος με 25 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 12/16 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Δημητριάδης με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 22 (1), Πρωτόγερος 25, Σαρρής 9 (3), Χατζηδάκης 12, Στεφόπουλος 4, Διακονικολάου 6 (1)

West Coast Aces (Μπατζάκας): Δημητριάδης 8, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Κοντακιώτης Γ. 5, Κοντακιώτης Ν. 2, Ναρεκιάν Τασ., Μαραβέλιας 2, Λεοντιάδης 4, Ναρεκιάν Τζ. 2, Γεωργίου 2

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο «φωτιά» Πρωτόγερου – Σολδάτου της Hood!