23/06/2021
Somalia Pirates 13 27 17 29 - 86 -
Remal Madri 11 11 11 8 - 41 -

Σε ρυθμούς Τρανούλη οι Σομαλοί Πειρατές!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον όγδοο όμιλο της Summer Master League οι Σομαλοί Πειρατές, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρανούλη με 49 πόντους, συνέτριψαν την Remal Madri με 86-41 κλειστό του Κολωνού.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4-10, οι Σομαλοί Πειρατές έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 13-11, μετά από 6 πόντους του Μανταλβάνου και 3 του Τρανούλη. Ο Κουσιορής ο παλιός και ο Παπαϊωάννου με 5 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με τον Τρανούλη να βάζει μπρος τις μηχανές του πετυχαίνοντας 19 πόντους και τους Παπαηλιού – Μανταλβάνο να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, η παρέα του Βελιβασάκη πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 40-22. Δεν μπόρεσε η Remal Madri να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Πολύδωρου και τους 4 του Παπαϊωάννου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 11 πόντους του Τρανούλη και 4 του Μανταλβάνου, ξέφυγαν στους 24, 57-33. Ο Καμολίκης με 5 πόντους και ο Κουσιορής ο “παλιός” με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των “Ρεμαλιών” στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 57-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι Σομαλοί Πειρατές έφτασαν άνετα στη νίκη με 86-41 , έπειτα από 16 πόντους του ασταμάτητου Τρανούλη, 6 του Στραβοπιεράκου και 4 του Ντούλη. Για την Remal Madri στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κουσιορής ο “νέος” με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/19 βολές, 25/52 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 14/49 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Hall of Brands mvp των Σομαλών Πειρατών ο Τρανούλης με 49 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 9/11 δίποντα και 10/21 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Καμολίκης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 8, Στραβοπιεράκος 4, Μανταλβάνος 16, Τρανούλης 49 (10), Νικολουζάκης 1, Ντούλης 6

Remal Madri (Δημητρίου): Γιοβάρθης, Παπαϊωάννου 13 (1), Καμολίκης 7, Κουσιορής Παλιός 11 (1), Κουσιορής Νέος 4, Πολύδωρος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το show του Τρανούλη!