17/10/2019
Γέροντες 6 14 12 12 - 44 -
Basket Maniacs 14 17 25 19 - 75 -

Σε ρυθμούς φιλικού… έτρεξαν οι Basket Maniacs!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Γέροντες υποδέχτηκαν τους Basket Maniacs. Σε ένα παιχνίδι του πέμπτου ομίλου του Winter Cup, χωρίς βαθμολογική σημασία, οι φιλοξενούμενοι με τους Negrin (16π.), Γαλληρόπουλο(13π.), Καλαμιώτη(13π.) και Πατέλη(13π.), ισομοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής, δοκίμασαν σχήματα και απέσπασαν το ροζ φύλλο από την παρέα των Καλάβρια(12π.), Λομπαρδή(10π.) και Καρέλου(10π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 44-75, ενώ πλέον αμφότερες οι δύο ομάδες αφήνουν πίσω το Κύπελλο και αναμένουν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ οι Basket Maniacs με ένα σερί εννέα πόντων με τους Καλαμιώτη(4π.), Negrin 2π.) και το τρίποντο του Πατέλη στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι Γέροντες που ξεκίνησαν μουδιασμένα έγραψαν έξι στο σύνολο πόντους με τους Καρέλο, Μποσινάκο και Καλάβρια, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι με Στενάκη, David και Γαλληρόπουλο διαμόρφωσαν το επιμέρους σκορ σε 6-14.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Γέροντες κατάφεραν να κρατηθούν στο -5 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-19, αλλά ο Negrin με τέσσερις προσωπικούς πόντους και ο Πατέλης με τέσσερις αντίστοιχα ανέλαβαν να γράψουν το 16-29. Λίγο πριν το ημίχρονο Καρέλος και Καλάβριας για τους γηπεδούχους έδωσαν επιθετικές λύσεις και έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 20-31.

Η τρίτη περίοδος ανήκει στους Maniacs, οι οποίοι άναψαν μηχανές και γράφοντας 25 πόντους στο σύνολο με τους Γαλληρόπουλο(6π.), Negrin (5π.), Στενάκη(3π.), Πατέλη(4π.), Κωστόπουλο(3π.) και Πισκουλιάν(2π.), κατάφεραν να ανεβάσουν στην διαφορά. Στον αντίποδα Λομπαρδής(6π.) και Καλάβριας(6π.) ανέλαβαν αποκλειστικά τα ηνία στην επίθεση των Γερόντων. Σκορ τρίτης περιόδου 32-56.

Με τις δύο ομάδες να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους κύλησε και η τελευταία περίοδος, με τον Κωστόπουλο να γράφει επτά πόντους από την περιφέρεια των Maniacs και τον Γαλληρόπουλο πέντε αντίστοιχα. Στον αντίποδα οι Γέροντες συνέδεσαν όλους τους παίκτες τους με το αντίπαλο καλάθι με κορυφαίους τους Καρέλο(4π.) και Κουτσιούκη(4π.) που ηγήθηκαν στην επίθεση και έκλεισαν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 44-75.

Στο τέλος του αγώνα οι Γέροντες είχαν 21/55 δίποντα(38,1%), 0/6 τρίποντα(0,0%) και 2/2 βολές(100%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Basket Maniacs  είχαν 26/52 δίποντα(50%), 6/30 τρίποντα(20%) και 5/9 βολές (55,6%). Αντίστοιχα πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ και έκαναν 16 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Βασίλης Καλαμιώτης με  13 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα(50%), 1/5 τρίποντα(20%) και 0/1 βολές(0,0%) ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλάβριας με 12 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα (66,7%), ενώ παράλληλα έγραψε 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ σε 20:30 λεπτά συμμετοχής.

Γέροντες: Γεροντίδης, Κουτσιούκης 6, Γεωργιόπουλος, Καρέλος 10, Καλάβριας 12, Λομπαρδής 10, Μποσινάκος 4, Τζιληλής 2, Δημόπουλος

Basket Maniacs: Στενάκης 4, Γαλληρόπουλος 13(1), Καλαμιώτης 13(1), Σασσάς, Πατέλης 13(1), Πισκουλιάν 4, Κωστόπουλος 12(2), Negrin 16(1)

Τι μας άρεσε: Πάθος και μπασκετική διάθεση έδειξαν και οι δύο ομάδες προκειμένου να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους στο Κύπελλο.