26/11/2023
Beeranhas 10 12 13 14 - 49 -
Grava Thunders 13 12 7 7 - 39 -

Σε θετικό πρόσημο οι Beeranhas!

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, οι Beeranhas έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν των Grava Thunders στο κλειστό της Ζωφριάς και έκαναν έξι τις νίκες τους στην Development2 League.

Παρά τις απουσίες τους, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Ντούρμα και Γκόγκο προηγήθηκαν με 10-13. Οι Beeranhas πήραν σκορ μέσα από τη ρακέτα με τον Αναγνωστόπουλο και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από 12 πόντους. Έτσι, οι Grava Thunders διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Γκόγκου και Μιχαήλ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους με τους Αναγνωστόπουλο και Χαϊδάκη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Beeranhas να ανεβάζουν την απόδοσή τους, να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 13-7 να παίρνουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (35-32).. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Μιχαηλίδης, Αναγνωστόπουλος και Σωτηριάδης. Οι φιλοξενούμενοι που... γκρέμισαν όσα έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τους Ντούρμα και Γκόγκο να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά και να τους διατηρούν ζωντανούς στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Κύρκο και ολοκλήρωσαν την ανατροπή φτάνοντας στη νίκη με 49-39. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, "κόλλησαν" στην επίθεση και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αναγνωστόπουλος με double double και 14 πόντους (4/12 δίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/56 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/36 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 2/9 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Beeranhas (Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 14, Δέτσης, Κύρκος 3, Μιχαηλίδης 10, Μπαλατσούκας, Σταμάτης, Σωτηριάδης 10, Χαϊδάκης 12

Grava Thunders (Ντούρμας): Βήχος 8, Γκόγκος 14 (4), Μιχαήλ 4, Νάσης, Ντούρμας 11 (1), Τσακέτας 2

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι νικητές στο δεύτερο ημίχρονο.