24/11/2019
Elitήριοι by pinguin.gr 12 21 16 17 - 66 -
Blazers BC 18 16 22 19 - 75 -

Σε θετικό πρόσημο οι Blazers!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Blazers αφού επικράτησαν δύσκολα με 66-75 των Elitήριων στο κλειστό του Κολωνού.

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Αθηναίο και Γεωργίου, οι Blazers έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, έχοντας το προβάδισμα με 12-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Elitήριοι από τα μέσα του δεκαλέπτου άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές», παίρνοντας σκορ σχεδόν απ’ όλο το ρόστερ.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Elitήριοι με σημείο αναφοράς την άμυνα, κατάφεραν όχι μόνο να «ροκανίσουν» την διαφορά, αλλά και να πάρουν και το προβάδισμα με 31-30, χάρη στους Καρδάση, Λόζο και Ξενόφο. Οι «μπλε» αντέδρασαν με τους Μπερνιδάκη και Γεωργίου, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 33-34, ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κωνσταντινάκου, ούσα πιο συγκεντρωμένη στην επανάληψη κατάφερε να πάλι και πάλι το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της (41-36) και να προβληματίσει ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Οι Blazers σ’ εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν και μ’ ένα εκπληκτικό 8-20 σερί μετέτρεψαν γρήγορα γρήγορα το 41-36 σε 49-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Αθηναίος ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Μπαμπίλη, Καλογερόπουλου και Τσολακίδη.

Με μπροστάρη τον Γεωργίου οι Blazers στο τέταρτο δεκάλεπτο εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (51-67) και έβαλαν ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι Elitήριοι προσπάθησαν με τον Λόζο να επιστρέψουν και πάλι στο ματς, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει, με την ήττα να έρχεται απολύτως φυσιολογικά. Έτσι οι Blazers βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-2, ενώ οι Elitήριοι παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-4.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Αθηναίος με double double και 21 πόντους (4/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λόζος με 18 πόντους (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/54 δίποντα (50%), 1/11 τρίποντα (9,1%) και 9/12 βολές (75%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/50 δίποντα (30%), 11/18 τρίποντα (61,1%) και 12/23 βολές (52,2%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος 2, Λόζος 18 (1), Ξενόφος 16, Τσόκας 6, Ρηγόπουλος 2, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος 16 (10 ριμπ.)

Blazers (Κοκκινάκης): Μπαμπίλης 8 (2), Μπερνιδάκης 2, Τσολακίδης 3 (1), Χουλιαράς 5 (1), Μπούτος 6, Καλογερόπουλος 8 (2), Καρδαράς, Αθηναίος 21 (4), Γεωργίου 19 (1), Τουρσινάκης 3

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Blazers στο τρίτο δεκάλεπτο.