07/02/2020
Draft Fathers 12 17 14 10 - 53 -
Ιχώρ 15 13 10 7 - 45 -

Σε τροχιά play off οι Draft Fathers!

Την Πέμπτη το βράδυ 6 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Draft Fathers πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά επικράτησαν με 53 – 45 του Ιχώρ που έχασε από νωρίς τον αρχηγό του Χρήστο Ευαγγέλου και βρίσκεται πλέον σε τροχιά τετράδας.

Πόντο πόντο κυλούσε το ματς στα πρώτα του λεπτά. Οι Fathers προηγούνταν με Παρμακλή, Βλαχοθανάση και Γιαννακό και ο Ιχώρ ισοφάριζε με Πετρίδη, Νάζο(4) και Ευαγγέλου 8-8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο καλάθια με Σκληράκη και Βλαχοθανάση, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Παππά και τρίποντο του Λεβέντη διαμόρφωσαν το 12 – 15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Διαγγελάκης(7) ανέλαβε το σκοράρισμα για τους Fathers με βοήθειες από Ιωακείμ και Στεφανούρη, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ιχώρ με 4 πόντους του Παππά, 3 του Ευαγγέλου και τρίποντο του Νάζου ισοφάρισε 26 – 26. Διαγγελάκης, Βλαχοθανάσης με βολές από τη μία και Πετρίδης με δίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το 29 – 28 σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Διαγγελάκης, Σκληράκης και Παρμακλής έβαζαν μπροστά τους Fathers , ενώ ο Ιχώρ που έχασε τον αρχηγό του Χρήστου Ευαγγέλου με τραυματισμό, με Νάζο, Πιτσικάλη, Λεβέντη και Παππά ήταν μπροστά με 35 – 38. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έτρεξαν σερί 8 – 0 με πέντε πόντους του Διαγγελάκη και τρίποντο του Σκληράκη διαμορφώνοντας το υπέρ τους 43 – 38.

Με δίποντο του Ιωακείμ ξεκίνησαν οι Fathers το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Ιχώρ με 5 πόντους του Πιτσικάλη και δίποντο του Λεβέντη έφερε το ματς στα ίσια (45 – 45). Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους καθώς η ομάδα του Μπάστα ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις. Στεφανούρης με 4 πόντους, Διαγγελάκης με δίποντο και Κανέλλος με δύο βολές έτρεξαν σερί 8-0 διαμορφώνοντας το τελικό 53 – 45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Διαγγελάκης με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λεβέντης με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Fathers είχαν 12 – 38 δίποντα, 7– 23 τρίποντα, 8 – 14 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Ο Ιχώρ είχε 14 – 37 δίποντα, 5 – 32 τρίποντα, 2– 5 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Draft Fathers (Παρμακλής): Ιωακείμ 5, Παρμακλής 5, Γιαννακός 3, Στεφανούρης 6 (6ρ.), Σκληράκης 7 (6ρ.), Βλαχοθανάσης 5, Λαφκίδης 2, Διαγγελάκης 18 (17ρ.), Κανέλλος 2.

Ιχώρ(Μπάστας): Πιτσικάλης 8(6ρ.), Πετρίδης 4, Σταμάτης, Νάζος 10 (8ρ.), Ευαγγέλου 5, Παππάς 11 (6ρ.), Λεβέντης 7 (3ασ.), Γαλανάκης.

Τι μας άρεσε: Το ματς απέκτησε από νωρίς γρήγορο ρυθμό και ήταν πολύ ευχάριστο.

Τι δεν μας άρεσε: Ξεκάθαρα ο τραυματισμός του Χρήστου Ευαγγέλου.