09/02/2020
Titans 10 3 14 11 - 38 -
The Jokers 13 7 21 9 - 50 -

Σε τροχιά… play off οι Jokers!

Οχτώ έκαναν τις νίκες τους στον 4ο όμιλο της Master League οι Jokers αφού επικράτησαν των Titans με 38-50 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού το βράδυ της Παρασκευής.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Jokers ωστόσο να είναι πιο αποτελεσματικοί και να προηγούνται με 10-13, χάρη στα τρίποντα των Πανόπουλου – Φιλιππάκου και το δίποντο του Κηρύκου. Πολυφωνία στην επίθεση είχαν οι «Τιτάνες», με τους Ηλιαδάκη, Μούρτο, Τρούλη, Πόγκα και Καραγεωργάκη να σημειώνουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή και με επιμέρους σκορ 3-7, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 13-20 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντα των Κηρύκου και Φιλιππάκου οι Jokers στην επανάληψη «έχτισαν» διψήφια διαφορά (15-28). Ο Πόγκας με 11 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να προβληματίσει την αντίπαλη άμυνα, όμως η ομάδα του Τριανταφύλλη στα τελευταία λεπτά με καλάθια των Κοντοέ, Μαραγκουδάκη και Κωστελέτου έκανε το σκορ 27-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τρούλης «ντύθηκε»… Πόγκας για τους Titans σημειώνοντας με την σειρά του 11 πόντους. Οι Jokers ώστοσο, με την γνωστή «σφιχτή» τους άμυνα και με τα καλάθια των Πανόπουλου, Μαρακουδάκη και Κωστελέτου δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 38-50, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-3. Οι «Τιτάνες» από την άλλη μεριά, γνώρισαν γι’ ακόμα ένα ματς την ήττα, μένοντας αρκετά χαμηλά στην βαθμολογία με ρεκόρ 3-8.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κηρύκος με 9 πόντους (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές) και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πόγκας και Τρούλης με 13 πόντους έκαστος. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/35 δίποντα (37,1%), 1/22 τρίποντα (4,5%) και 9/16 βολές (56,2%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/37 δίποντα (29,7%), 7/25 τρίποντα (28%) και 7/11 βολές (63,6%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Titans (Ηλιαδάκης): Γλαράκης, Ηλιαδάκης 2, Σαλονικίδης, Μούρτος 2, Καρατσόλης 2, Λιονάκης 3, Πόγκας 13 (1), Σακκάς, Μπαμπάτσικος 1, Κατσιφής, Τρούλης 13, Καραγεωργάκης 2

Jokers (Τριανταφύλλης): Κηρύκος 9 (1), Πανόπουλος 13 (3), Μπάλος, Μπισμπιλής, Φιλιππάκος 9 (3), Μαραγκουδάκης 10, Παπαδημητρίου, Κανελλόπουλος, Κοντοές 5, Κωστελέτος 4 (10 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή άμυνα των Jokers και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Η αστοχία των Titans.