07/02/2022
Slam Ducks 10 8 14 13 - 45 -
Termites 14 17 17 6 - 54 -

Σε τροχιά Play-off οι Τερμίτες!

Στο Basketaki Arena το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου, οι Τερμίτες ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα , επικράτησαν δίκαια με 45 – 54 απέναντι στους Slam Ducks και μπήκαν ξανά στην προνομιούχο τετράδα των Play-Off.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Οι Slam Ducks σκόραραν κυρίως με με Σαφρά και Καραλουκά που έβαλαν από 3 πόντους, ενώ οι Τερμίτες με τον πύργο τους Βλασσόπουλο να έχει 7 πόντους, διατηρούσαν προβάδισμα με 10 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν πλήρως τα ηνία του αγώνα και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καρακατσέλη, Αποστολόπουλο με 5 πόντους, ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου 18 – 31. Για τις Πάπιες που αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην επίθεση, 4 πόντους πέτυχε ο Μαργάνης, ο Χάλδας ένα τρίποντο και ο Μαυροζούμης καλάθι από κοντά.

Στην τρίτη περίοδο οι Τερμίτες συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα με τον Κατσάφαρο να είναι καυτός με τρία τρίποντα και τον Πασχαλινόπουλο να προσφέρει άλλο ένα, ενώ για τους γηπεδούχους , ο εξαιρετικός Σαφράς με 10 πόντους μείωνε για την ομάδα του(32-48).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να γυρίσουν το παιχνίδι και πλησίασαν στους πέντε, με τον Σαφρά να βάζει 8 πόντους και τον Μαργάνη να προσφέρει 4, αλλά ο πύργος των φιλοξενούμενων(Βλασσόπουλος) είχε άλλα σχέδια και με 6 προσωπικούς του πόντους διαμόρφωσε το τελικό 45 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ξενοφών Βλασσόπουλος με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σαφράς με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Ducks είχαν 9 / 27 δίποντα, 7 / 30 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Τερμίτες είχαν 11 / 35 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 8 / 10 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Slam Ducks(Ισαακίδης):Ισαακίδης 2, Καραλουκάς 3,Μαργάνης 8(8ρ.) Μαυροζούμης 6, Σαραγάς(13ρ.), Σαφράς 21(10ρ.), Χάλδας 5.

Τερμίτες(Καρκατσέλης): Αποστολόπουλος 5(10ρ.), Βλασσόπουλος 17(18ρ.) Καρκατσέλης 12 Κατσάφαρος 12, Πασχαλινόπουλος 6, Πολύδωρος (9ρ.), Φιλιππαίος 2.

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών και η προσπάθεια των Ducks στο τέταρτο δεκάλεπτο.