17/05/2023
Basket Case 9 9 11 11 - 40 -
Ναυάγια 13 13 15 10 - 51 -

Σε τροχιά πρόκρισης τα Ναυάγια!

Το βραδάκι της Τετάρτης 17 Μαΐου στο Basketaki Arena, σε ένα όμορφο και ανοιχτό παιχνίδι, τα Ναυάγια ελέγχοντας το ματς από την αρχή, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 40 – 51 απέναντι στην Basket Case και να πετύχουν την δεύτερη νίκη τους στον όμιλο.

Σε πολύ γρήγορο ρυθμό πήγαιναν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα Ναυάγια να έχουν εξαιρετικό passing game και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, με το δίδυμο Καραμπεσίνη και Καραβασίλη να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος. H Basket Case ήταν στο κυνήγι του παιχνιδιού, με τον Χέλμη μπροστάρη με 4 πόντους, τρίποντο του Γ.Κολιάκου και καλάθι του Κ.Κολιάκου.

Ακριβώς το ίδιο σκορ είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με πρώτο βιολί τον Καλοκαιρινό με 6 πόντους και τρίποντο του Κολιάκου και τα Ναυάγια να βρίσκουν απάντηση με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργη με 8 πόντους και τρίποντο του Αναστασίου, για το 18 – 26 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με την Basket Case να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει το σκορ, με Χέλμη και Κολιάκο να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Στο απέναντι στρατόπεδο, τα Ναυάγια στηρίχθηκαν στα μακρινά σουτ του Καραβασίλη, στους 4 πόντους του Καραμπεσίνη και στον αφανή ήρωα Παναγιώτη Θωμά με 2 πόντους και αμέτρητες κερδισμένες μάχες μέσα στην ρακέτα, για το 29-41.

Τα Ναυάγια έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντα από Νέζη – Ανδριγιανάκη και καλάθια με Γιώργη – Καραμπεσίνη εκτόξευσαν την διαφορά στους 19, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Basket Case , ήταν να βρει τρίποντα με K.Κολιάκο(2) – Καλοκαιρινό, μειώνοντας στο τιμητικό 40 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λουκάς Καραβασίλης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Basket Case είχε 11 / 40 δίποντα , 6 / 19 τρίποντα, 0 / 0 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Τα Ναυάγια είχαν 14 / 43 δίποντα, 7 / 34 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 13, Κλαυδιανός 2(7ρ.), Γ. Κολιάκος 6, Κ. Κολιάκος 11(12ρ.), Σαρακινός , Χέλμης 8, Ψαράκης(8ρ.).

Ναυάγια(Καραβασίλης): Αναστασίου 3, Ανδριγιανάκης 3, Ασημακόπουλος, Γιώργης 8(7ρ.), Θωμάς 3(9ρ.), Καραβασίλης 13(8ρ.), Καραμπεσίνης 11, Καριατλής 3, Νέζης 7, Τζίμας, Τζιβιτζής.

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία που έβγαζαν οι ομάδες στο παιχνίδι και το εξαιρετικό passing game των νικητών!