29/10/2023
Bonobo BC 4 8 11 12 - 35 -
Pink Paper 13 12 18 6 - 49 -

Σε τσακίρ κέφια ο Καραΐσκος!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Pink Papers στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Bonobo με 35-49, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Καραΐσκο!

Με δίποντα των Αλφαντή και Λεκάντη στο πρώτο δίλεπτο της συνάντησης, οι Bonobo προηγήθηκαν με 4-0. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Καραΐσκου και βοήθειες των Αζάρ, Καρπούζη και Μποτσάκου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 4-13!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 νέους πόντους Καραΐσκου και τριποντάκι του Καμπόσου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 12-25. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κιτσαντά και οι 2 του Λεκάντη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ροζούληδες, αφού ο Καραΐσκος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους, έδωσε στην ομάδα του αέρα 20 πόντων, 23-43. Δεν μπόρεσε η παρέα του Σταύρου Μπάμπαλη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Αλφαντή και το έμμεσο τρίποντο του Στάθη Μπάμπαλη. Σκορ τρίτης περιόδου 23-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Pink Papers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 35-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αζάρ και Καρπούζη. Για τους Bonobo στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παυλόπουλος, Λεκάντης, Αλφαντής και Κιτσαντάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 11/42 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 15/39 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Bonobo ο Κιτσαντάς με 11 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Pink Papers ο Καραΐσκος με 20 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Bonobo (Μπάμπαλης Σταύρος): Κιτσαντάς 11, Αλφαντής 10, Λεκάντης 7, Μπάμπαλης Στάθης 3, Φουραδούλας 1, Παυλόπουλος 3 (1)

Pink Papers (Αζάρ): Βούλγαρης 4, Καραΐσκος 20 (4), Αζάρ 6, Καμπόσος 3 (1), Κωλέττης 2, Μποτσάκος 4, Ορφανίδης 2, Καρπούζης 8

Τι μας άρεσε: Το show του Καραΐσκου!